Notatnik kaliski, 27.10.2018

od kilku miesięcy niezastąpiony Bogdan bezet Zdanowicz pracuje nad materiałem powierzonym Łyżce Mleka przez Józefa Mazurkiewicza, urodzonego w Kaliszu, obecnie mieszkającego w Koninie, emerytowanego nauczyciela, poety, autora grafik i rysunków. Efektem będzie nasze nowe wydawnictwo – „Notatnik kaliski”, subiektywny przewodnik po Kaliszu złożony z tekstów prozy, wierszy, rysunków i fotografii.

Publikacja będzie dwuczęściowa. „Spacer po Kaliszu. Album rysunków i słów” to rodzaj graficzno-słownego komentarza do rysunków zabytków, ulic, zaułków miasta, postaci i faktów z jego historii;

w cz. 2 pt. Notatnik kaliski. Album wspomnień, grafik i wierszy”, złożonej z rysunków i wierszy lub prozy oraz zdjęć, przeważają osobiste wątki, w tym wspomnienia z kaliskiego dzieciństwa i młodości autora.

Publikacja jest bogata w opisy miejsc znanych i oczywistych, jak i mniej popularnych, w poetyckie portrety postaci związanych z Kaliszem i regionem, często anonimowych kaliszan, których autor spotkał na swojej drodze – bliskich, sąsiadów, nauczycieli. Opisy tworzą emocjonalny obraz Małej Ojczyzny. „Notatnik kaliski” to liryczny przewodnik, który w przystępny i atrakcyjny sposób opisuje Kalisz i losy mieszkańców, a jednocześnie jest osobistym hołdem lokalnego patrioty.

Premiera publikacji odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki w sobotę, 27 października 2018 o godz. 17:00 w Sali Studio. Teksty zaprezentują uczniowie ZSTE, Wiktor Płuciennik i Jakub Wawrzyniak, a rozmowę z Józefem Mazurkiewiczem poprowadzi Beata Wicenciak.

Józef Mazurkiewicz (ur. 1947), kaliszanin, od wielu lat mieszka w Koninie. Mąż, ojciec trójki dzieci i dziadek siedmiorga wnuków. Absolwent Liceum Pedagogicznego, Studium Nauczycielskiego w Kaliszu oraz Uniwersytetu im.A. Mickiewicza w Poznaniu. Dla przyjemności gra na akordeonie. Od lat pasjonuje się poezją, historią sztuki, muzyką poważną i modelarstwem. Pierwsze utwory tworzył już w liceum pedagogicznym. Wydał zbiorek poezji ,,Moje miasto Konin” (2014). Obecnie na emeryturze.

Spotkanie w ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wstęp wolny.

Publikacja ukaże się dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Miasta Kalisza, a także dzięki mecenatowi Bożeny, Jerzego, Macieja i Tadeusza Rogackich oraz firm Gamex i Bomis Super.

relacja na stronie ckis

Urodził się w Trojanowie, ale kształcił w Kaliszu. Od pół wieku mieszka w Koninie. Od lat zafascynowany historią sztuki i poezją dopiero na emeryturze oddał się w pełni swym artystycznym pasjom. Cztery lata temu wydał tomik wierszy „Moje miasto Konin”, a w tym roku – dzięki staraniom Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Łyżka mleka” – dwuczęściowy notatnik i szkicownik, pełen wierszy i rysunków, opowiadający o jego życiu i historii Kalisza. Promocja najnowszych publikacji Józefa Mazurkiewicza odbyła się w minioną sobotę w Centrum Kultury i Sztuki. 


„Kalisz pozostanie już ze mną na zawsze, w moim sercu i w moich snach. Miasto grobów moich rodziców, pradziadów (ze strony mamy), miasto naszej młodości – mojej i żony, nie za duże, nie za małe, w sam raz do ogarnięcia. Miejsce ambitne, z którego zawsze byłem dumny, z piękną historią i wydarzeniami ważnymi dla ojczyzny. Miasto niegasnących marzeń, zdobytych wzorców. Miasto, z którym porównywałem i porównuję każde inne. Miasto mojego ciągłego powrotu” – czytamy w książce Józefa Mazurkiewicza, który mieszkał w Kaliszu w sumie 21 lat. Tu ukończył zarówno Liceum Pedagogiczne, jak i Studium Nauczycielskie. Tu także poznał swoją – pochodzącą z Turku – żonę, Zofię. W „Notatniku kaliskim. Albumie wspomnień, obrazów i wierszy” opisuje zatem losy swojej rodziny, ale równie ciepło wspomina wielu kaliskich nauczycieli. Swe wspomnienia inkrustuje nie tylko zdjęciami i rysunkami, ale także wierszami, z których większość nasączona jest topografią Kalisza.

Pragnę powrócić tu od lat,

gdzie nad doliną hula wiatr,

dotykiem głaszcząc krzyże wieży

kaliskich świątyń i ratusza,

gdzie Bóg historii czas nam mierzy

od chwili, gdy Rzym po bursztyny ruszał.

Do tego parku, co w jesieni,

w szarości dnia złotem się mieni.

Kaliszowi, „miastu ciągłego powrotu”, Mazurkiewicz poświęcił „Spacer po Kaliszu. Album rysunków i słów”. To sentymentalna podróż, a jednocześnie subiektywny przewodnik po mieście dzieciństwa i młodości. „W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku osiedliłem się w Koninie, założyłem rodzinę i podjąłem pracę. Jednak Kalisz odwiedzałem bardzo często przyjeżdżając tu z całą rodziną na wakacje, święta czy uroczystości rodzinne. Z upływem lat coraz częściej pragnąłem tu powracać. Każdy człowiek szuka przecież swojej tożsamości. Odnajduje ją w przywołanych obrazach z dzieciństwa i młodości, będących rdzeniem naszej duszy” – pisze pan Józef we wstępie. Kościoły, mosty, ulice, pomniki, instytucje, idee, obrazy – to historia Kalisza widziana oczami niegasnącego zachwytu dla piękna i ważkiej historii, zapisana atramentem nostalgii. „Kiedy zaglądam na podwórka-studnie, do znajomych z dzieciństwa i młodości klatek schodowych czuję się jak dziecko, którym byłem tu – jednym z wielu. I choć nie dane mi było mieszkać w nim do końca, to wiem, że wrosłem w to miasto na zawsze. Nigdy z niego nie wyjechałem. Jakaś część mojej duszy pozostała na zawsze na rogatkach”.

 Premiera obu publikacji, przy licznej obecności zarówno kaliskich, jak i konińskich, przyjaciół i znajomych, odbyła się w sobotni wieczór w Centrum Kultury i Sztuki. Teksty prezentowali uczniowie ZSTE, Wiktor Płuciennik i Jakub Wawrzyniak, a rozmowę z Józefem Mazurkiewiczem poprowadziła Beata Wicenciak. Spotkanie odbyło się w ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Kalisza i sponsorów.