Notatnik kaliski, 27.10.2018

od kilku miesięcy niezastąpiony Bogdan bezet Zdanowicz pracuje nad materiałem powierzonym Łyżce Mleka przez Józefa Mazurkiewicza, urodzonego w Kaliszu, obecnie mieszkającego w Koninie, emerytowanego nauczyciela, poety, autora grafik i rysunków. Efektem będzie nasze nowe wydawnictwo – „Notatnik kaliski”, subiektywny przewodnik po Kaliszu złożony z tekstów prozy, wierszy, rysunków i fotografii.

Publikacja będzie dwuczęściowa. „Spacer po Kaliszu. Album rysunków i słów” to rodzaj graficzno-słownego komentarza do rysunków zabytków, ulic, zaułków miasta, postaci i faktów z jego historii;

w cz. 2 pt. Notatnik kaliski. Album wspomnień, grafik i wierszy”, złożonej z rysunków i wierszy lub prozy oraz zdjęć, przeważają osobiste wątki, w tym wspomnienia z kaliskiego dzieciństwa i młodości autora.

Publikacja jest bogata w opisy miejsc znanych i oczywistych, jak i mniej popularnych, w poetyckie portrety postaci związanych z Kaliszem i regionem, często anonimowych kaliszan, których autor spotkał na swojej drodze – bliskich, sąsiadów, nauczycieli. Opisy tworzą emocjonalny obraz Małej Ojczyzny. „Notatnik kaliski” to liryczny przewodnik, który w przystępny i atrakcyjny sposób opisuje Kalisz i losy mieszkańców, a jednocześnie jest osobistym hołdem lokalnego patrioty.

Premiera publikacji odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki w sobotę, 27 października 2018 o godz. 17:00 w Sali Studio. Teksty zaprezentują uczniowie ZSTE, Wiktor Płuciennik i Jakub Wawrzyniak, a rozmowę z Józefem Mazurkiewiczem poprowadzi Beata Wicenciak.

Józef Mazurkiewicz (ur. 1947), kaliszanin, od wielu lat mieszka w Koninie. Mąż, ojciec trójki dzieci i dziadek siedmiorga wnuków. Absolwent Liceum Pedagogicznego, Studium Nauczycielskiego w Kaliszu oraz Uniwersytetu im.A. Mickiewicza w Poznaniu. Dla przyjemności gra na akordeonie. Od lat pasjonuje się poezją, historią sztuki, muzyką poważną i modelarstwem. Pierwsze utwory tworzył już w liceum pedagogicznym. Wydał zbiorek poezji ,,Moje miasto Konin” (2014). Obecnie na emeryturze.

Spotkanie w ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wstęp wolny.

Publikacja ukaże się dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Miasta Kalisza, a także dzięki mecenatowi Bożeny, Jerzego, Macieja i Tadeusza Rogackich oraz firm Gamex i Bomis Super.