pobierz: przykładowe scenariusze, Aneta Kolańczyk
1.
Uczniowie klasa 2B i 2D z Beatą Wicenciak uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym podsumowującym projekt „Wizualna strona miasta – Kalisz wczoraj i dziś 1914-2014” związany z obchodami upamiętniającymi zburzenie Miasta Kalisza. Uczniowie obejrzeli filmiki i kolaże powstałe podczas warsztatów wideo VJ-ingu i wystawę: „Gdy dymy opadły…” – Kalisz w latach Wielkiej Wojny..
GALERIA ZDJĘĆ ADAMA STELMASZAKA
2.
Aneta Kolańczyk i Magda Krytkowska po raz drugi przeprowadziły warsztaty literackie w szkole w Otocznej. Warsztaty z ekfrazy i infrazy.
3.
Klasa 2 E – warsztaty z ekfrazy i infrazy W ZSTiE dotyczyły interpretacji sonetu Izabeli Fietkiewicz-Paszek poświęconego obrazowi Zdzisława Beksińskiego. Prowadząca (Aneta Kolańczyk) wyjaśniły pojęcia ekfraza (opis dzieła sztuki w literaturze) i infraza. Prezentowany utwór był ekfrazą, a uczniowie mieli wykonać infrazę, czyli na podstawie przeczytanego tekstu wykonać własny rysunek.
4.
Motyw Wieży Babel i jego współczesne przetworzenie w tekście piosenki Andrzeja Mogielnickiego posłużyło do zabawy typograficznej. Młodzież tworzyła własne budowle wykorzystując do tego litery samoprzylepne różnej wielkości, które stanowiły elementy architektoniczne. Głównym celem tych zajęć jest rozwijanie oraz stymulacja kreatywności twórczej uczniów. Tego typu zajęcia mają za zadanie zachęcić uczniów do podejmowania wszelkich działań, które przyczynią się do szerokiego odczytywania różnych tekstów kultury i ich twórczą interpretację.- warsztaty Anety Kolańczyk w kl..(…)
5.
Warsztaty teatralne w ZSTiE: „Fantazja o Transformacji”. To warsztaty wprowadzające do spektaklu „Fantazy” w reżyserii Macieja Podstawnego, próba wejścia w język i świat teatru przy pomocy wątków i tematów tego przedstawienia. To także świetna lekcja historii współczesnej – przybliżenie uczniom kluczowych pojęć związanych z procesem transformacji 1989-2014.
6.
24 października 2014
Udział uczniów ZSTiE w VI Festiwalu Kultur Regionów Europy
———————————————————————————————————————-
11:00 Pokaz filmu „Bela Lugoşi. Upadły wampir” reż. Florin Iepan /Dokument zrealizowany przez Florina Iepana prezentuje życie amerykańskiego aktora Beli Lugosi, legendy Hollywoodu w latach 30-40., który pozostał do naszych czasów jedną z najbardziej kontrowersyjnych osobowości XX wieku. Urodzony w Lugoj w 1882 roku, stał się znany międzynarodowej publiczności jako Dracula. Poprzez ten dokument, zrealizowany w ciągu trzech lat, ze zdjęciami w Ameryce, Austrii, Niemczech, na Węgrzech i w Rumunii (w Lugoj, okręg Banatu) Florin Iepan spróbował uchwycić najbardziej interesujące aspekty biografii Beli Ferenca Dezso Blasko znanego jako Bela Lugosi.
12:00 Warsztaty językowo-kulturowe prowadzenie dr Emilia Ivancu i dr Tomasz Klimkowski / Najszybszy kurs języka i kultury rumuńskiej! Na naszych warsztatach przekonasz się, że ten bliski włoskiemu język może chwilami brzmieć bardzo słowiańsko, a niekiedy – dla odmiany – bardzo francusko. Dowiesz się, jakie głoski kryją się za zagadkowymi literami ă, ș czy ț. Będziesz wiedział,jak kupić bilet na pociąg z Bukaresztu do Sinai (i po co!) oraz umiał zapytać o drogę. Nauczysz się, jak zamówić mamałygę z bryndzą i śmietaną, a jak pochwalić dobre wino. I oczywiście będziesz mógł powiedzieć kilka zdań o sobie po rumuńsku, a jeśli lubisz śpiewać – zanucić nawet kilka wersów rumuńskiej piosenki. Dr Emilia Ivancu, Rumunka na stałe mieszkająca w Poznaniu, wykładowczyni Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, krytyk literacki, poetka i tłumaczka; współautorka Słownika polsko-rumuńskiego i rumuńsko-polskiego i rozmówek planszowych polsko-rumuńskich.
Tomasz Klimkowski, absolwent filologii rumuńskiej i doktor językoznawstwa rumuńskiego UAM w Poznaniu, pracownik Zakładu Rumunistyki UAM i tłumacz (zbiór esejów O aniołach A. Pleșu, powieści: Stracony poranek G. Adameșteanu i Zabliźnione serca M. Blechera, zbiór wierszy E. Ivancu Gra w to, aby nie być niczym więcej, niż jestem). Współautor Słownika polsko-rumuńskiego i rumuńsko-polskiego (Wyd. Nowela, Poznań)./
7.
28 listopada wybrani uczniowie z klas IIE, IID, IVB i IVD wzięli udział w naukowym projekcie Copernicus Science w III LO im. Mikołaja Kopernika. Aneta Kolańczyk i Beata Wicenciak przeprowadziły warsztaty, które miały na celu zapoznać młodzież z najnowszymi kierunkami w polskiej poezji współczesnej. Młodzież z obu szkół we wspólnej trzygodzinnej zabawie mogła napisać ekfrazę do obrazu Zdzisława Beksińskiego oraz dokonać przekładu intersemiotycznego jednego z wierszy współczesnego poety. Była to także doskonała okazja do integracji i być może początek współpracy międzyszkolnej.
GALERIA ZDJĘĆ ADAMA STELMASZAKA
8.
W listopadzie klasy pierwsze wzięły udział w lekcji warsztatowej pt. Antygona i Kreon, czyli impuls moralny i jego racjonalizacja. Głównym celem tych zajęć było: ukazanie konfliktu między posłuszeństwem i wolnością wyboru, kształtowanie ekspresji twórczej i rozbudzanie wyobraźni, twórcze wykorzystanie posiadanej wiedzy, kształtowanie umiejętności pracy w grupie oraz pobudzanie myślenia metaforycznego i oryginalności wyobrażeń.
klasa 1C
kl. 1E
9.
W listopadzie klasy pierwsze wzięły udział w lekcji warsztatowej pt. Ballada „Romantyczność”, czyli Adam Mickiewicz w teatrze Kamishibai. To bardzo ciekawe doświadczenie przełożenia tekstu na język obrazu i samodzielne zaprezentowanie go w formie teatrzyku.
10.
15 listopada 2014 w trakcie IV Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej nastąpił finał konkursu filmowego „Kręcą nas kaliskie wiersze„. Jury w składzie Wojciech Pijanowski, Marcin Miłek i Artur Wypych przyznało przyznało 5 nagród.
Nagrodę wysokości 800 zł (osiemset złotych) oraz trzecie miejsce jury przyznało Adamowi Stelmaszakowi za film „Adam Asnyk” do wiersza Teresy Rudowicz.
Pierwsze miejsce wraz z nagrodą 3000 zł (trzy tysiace złotych) za film „Na dworcu kaliskim” do wiersza Teresy Nietykszy jury przyznało Patrykowi Marciniakowi.
GRATULACJE!
11.
5.12.2014 uczniowie klasy 3 E wzięli udział – w ramach „rocznicowych warsztatów” (rocznica urodzin Rafała Wojaczka) – w zajęciach z graffiti z Damianem Kfiatkiem Kwiatkowskim.
Damian Kwiatkowski (ur. 1991r.), absolwent Liceum Plastycznego w Kaliszu (2011r.) [dyplom z dekorowania wnętrz w pracowni Iwony Marcinkowskiej]. Obecnie student edukacji artystycznej z zakresu sztuk plastycznych w Kaliskiej filii UAM w Poznaniu, w pracowni prof. Marka Zaborowskiego i dr Joanny Dudek. Zajmuje się m. in. fotografiką i malarstwem, jednak głównym medium, które wykorzystuje jest szablon. Dzięki niemu w ręcznie wyciętych matrycach łączy niemal fotograficzny realizm z graficznymi efektami, nie do uzyskania w żadnej innej technice. Damian prowadzi również warsztaty plastyczne, a od kilku lat maluje na festiwalach sztuki ulicznej pod pseudonimem „KFIATEK”; m. in. w 2008r. „Szablon jam” Poznań, w 2010r. „Street art Silesia” Zabrze, w 2010r. „Szablon jam V” Warszawa, w 2011r. „Multi art. festiwal” Kalisz, w 2012r. „Szablon jam VII” Warszawa, w 2013r. „UP FEST” festiwal – Bristol, Anglia (największy festiwal graffiti i streetartu w Europie), w 2013r. „Szablon jam VIII” Warszawa, w 2013r. „Focus festiwal” Goerlitz, Niemcy. Swoje obrazy wystawiał już w 2010r, („Konsumpcja sztuki naiwnej” w Kaliszu), w 2010r. („Cyjanotypia” Szczecin, Berlin, Paryż, Madera), w 2011r. Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, w 2012r. (Sparkasse, Hamm, Niemcy), w 2012r. (POTFARZE w Galeria „The rootz” w Poznaniu). Wzmianki o nim można znaleźć również w publikacjach; „Graffiti w Polsce 1940-2010” oraz „Polski streetart II”
Damian Kwiatkowski zdobył wyróżnienie na III Turnieju Jednego Wiersza im, Wandy Karczewskiej 2013
12.
Konferencja z przekładu intersemiotycznego (Aneta Kolańczyk) dla nauczycieli języka polskiego (IV LO, grudzień 2014) połączona ze spektaklem w reż. Macieja Michalskiego pt. „Wojaczek Plath”.
W zajęciach z przekładu intersemiotycznego wzięli udział uczniowie kl. 2 D i 4 D ZSTiE, z IV LO oraz z Gimnazjum nr 7.
fot. B. Zdanowicz
fot. A. Stelmaszak
13.
Warsztaty w V LO
Uczniowie klasy IIIF pod okiem Beaty Wicenciak i Anety Kolańczyk wzięli udział w warsztatach poetyckich w V LO im. Jana Sobieskiego. Razem z uczniami liceum (klasa pierwsza, profil mundurowy) pracowali nad przekładem intersemiotycznym tekstów współczesnych poetów. Takie spotkania są świetną okazją do integracji, przełamywania własnych ograniczeń i słabości oraz do współpracy międzyszkolnej.
fot. Mateusz Pietrzak
14.
Fantazy (…) kl. 1 B i 2B
15.
Przełamując fale (..) kl. 2 B, 2 D, 3 F
16.
Motyw everymana, czyli nie tylko o moralitetach
klasa 1C (fot. Szymon Przecherka)
17.
18.
styczeń 2015
‚Graficy” (klasa druga i trzecia) obejrzeli wystawę prac Marty Frej „Memy” w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.
Obejrzeli także wystawę najlepszych małych form graficznych w Galerii w Hallu CKiS w Kaliszu – prace laureatów XV Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu Ostrów 2014 (kolejnej edycji konkursu, w której udział wzięło 488 artystów z 46 krajów)
19.
30 stycznia 2015
Kl. II B i II D w Galerii Sztuki im. J. Tarasina na seansie:”Człowiek z kamerą” (radziecki niemy eksperymentalny film dokumentalny, w reż. Dżigi Wiertowa z 1929 r.) „Poetycki obraz Moskwy lat 20, obserwowanej wszechobecnym okiem kamery od wczesnych godzin rannych do momentów komunikacyjnego szczytu. Setki perspektyw, rytmiczny montaż i wielki żywioł” (filmweb)
Jeden dzień z życia wielkiego miasta. Mieszkańcy podczas porannej pobudki, pracy, zabawy. Wszystko przemieszane z obrazami ukazującymi procesy towarzyszące tworzeniu filmu. To jeden z najważniejszych obrazów epoki kina niemego. Wiertow użył w nim wiele nowatorskich technik filmowych (przyspieszenie i zwolnienie obrazu, podwójna ekspozycja, przeskoki i zatrzymania klatek). Oprócz portretu wielkiego miasta powstało dzieło o ówczesnej kinematografii. Film jest na liście stu najlepszych filmów w historii kina (magazyn Times w 2005 r.)
20.
warsztaty Anety Kolańczyk w Pleszewie (Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie)
Senek i teatr Kamishibai w kl. 1 Szkoły Podstawowej
„Senek” Agi Kot i Michała Wierzbickiego to, jak piszą autorzy, bajka o lisku fenku o imieniu Senek, Blance, Rozalce, Wełnianym Kotku, Szarym Misiu, Mamusi i Sennorożcu.
Dzieci wysłuchały bajki w interpretacji znanego aktora Tomasza Kota.
Dała ona początek do stworzenia ilustracji własnych sennych postaci i opowiedzenia ich przygód w bajce, którą dzieci same napisały i zilustrowały (praca w grupach). W pięciu kolorowych ilustracjach zawarły się przygody misia Wojtka, a rymowana historyjka pt. „Miś Wojtek i lawa” została przedstawiona w teatrzyku Kamishibai.
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Jest to technika czytania/opowiadania, wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje książki w formie kart (37×27 cm) oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. (za: dziecisawazne.pl)
i praca z wierszami współczesnych poetów – w gimnazjum (30 stycznia 2015)
21.
ANTYWALENTYNKI w kl. 2e
strona akcji antywalentynkowej
22.
Revolution Factory -> recykling artystyczny – zajęcia z Eweliną Knajdek-Marcinkowską w kl. 2e. W zajęciach zostały wykorzystane „odpady” znalezione w naszej szkole (kable, druty, papiery, mikroprocesory etc.) Uczniowie pod okiem instruktorki wykonali lampy.
23.
Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 7
„Chcecie bajki, oto bajka” – pod tym hasłem w piątek 13 lutego odbyło się spotkanie z przedszkolakami. Aneta Kolańczyk i uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych (klasa 2E) wspólnie z dziećmi tworzyli ilustracje do bajek. Dzieci pracowały w grupach pięcioosobowych i tworzyły kolaże do dwóch bajek: „Bajki o słoniu w pomponie” Izabeli Mikrut i „Bajki o wróblu w cuglach” Anety Kolańczyk.
Ilustracje zostały później wykorzystanie w teatrzyku Kamishibai. Był to proces odwrotny od tego, który dzieci znają na co dzień – najpierw bajka, później ilustracja do bajki. Tu tworzyły ilustracje na zadany temat, by później własnoręcznie wykonane prace obejrzeć w teatrzyku.
24.
Festiwal Nauki i Sztuki na UAM – 15 kwietnia 2015
25.
Spotkanie z Kirą Gałczyńską i udział 22.04.2015 w inscenizacji pt. „Kajuta płynąca ku lepszej przyszłości” na podst. „kaliskich wspomnień o Natalii” Haliny Sutarzewicz i fragmentów książki pt. „Srebrna Natalia” Kiry Gałczyńskiej (klasa 1 E)
26.
Otoczna
27.
Warsztaty prowadzone przez Łukasza Trusewicza.
* Działania w przestrzeni miejskiej pt. „Face to face” autorstwa uczniów z Liceum Plastycznego młodzieży z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu.
* Działania artystyczne w przestrzeni miejskiej pt. „Odkopywanie Babinki” autorstwa uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego pod kierunkiem Anny Tabaki i z Zespołu Szkół Techniczno- Elektronicznych w Kaliszu.
fot. Anna Tabaka
28. Brama do La Strady
W czerwcu 2015 uczniowie ZSTiE po raz drugi uczestniczyli w Bramie do Lastrady, towarzyszącej Międzynarodowemu Festiwalowi Teatrów Ulicznych. Kilkudniowe warsztaty teatralne w 4 grupach (polskiej, czeskiej, węgierskiej i słowackiej) zakończyły się dwukrotnym pokazem na Głównym Rynku.
galeria zdjęć
29. Antyk-Reaktywacja
W czerwcu klasy pierwsze (a,b,c) wzięły udział w projekcie Anty-Reaktywacja, czyli współczesne odczytania mitów (filmy, gry komputerowe, komiksy). Najciekawsze prace zostały zaprezentowane w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
30. Śladami Nocy i Dni
Uczniowie klasy 1 b wzięli udział w projekcie na opracowanie trasy turystycznej po Kaliszu śladami akcji „Nocy i Dni” Marii Dąbrowskiej w 50. rocznicę śmierci pisarki. Najlepsza praca zostanie wydana w formie folderu, który będzie dostępny m.in. w Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu.
31. Pokaz kolekcji Patryka Marciniaka
32. Uczniowie kl. 3 f z wychowawczynią, Joanną Werbińską, przeprowadzili zajęcia z dziećmi w Niepublicznym Przedszkolu im, Marii Konopnickiej: „Bajka o Krawcu, Naparstku i Małym Jacku” Anety Kolańczyk (Teresy Rudowicz)