Karczewska – warszawski grudzień 2012

Wanda Karczewska – warszawski grudzień

warszawa wandy

Wanda Karczewska, której wiecznym, ale niespełnialnym i ostatecznie nigdy  niespełnionym marzeniem było przeprowadzić się do stolicy, ma „swój czas” w Warszawie, a konkretnie 3 spotkania w grudniu.

Pierwsze z nich do wieczór prezentujący książkę „Listy do Seweryna”6 grudnia 2012, Muzeum Literatury -> link, na którym słowo o książce będzie należało do jej redaktora, Karola Samsela, o ‚kaliskości’ Wandy opowie Beata Wicenciak, o kompleksie Dąbrowskiej – Aneta Kolańczyk, a o przepaleniu Karczewską – Izabela Fietkiewicz-Paszek.

GALERIA ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

Kolejne dwa spotkania to konferencje naukowe (12 i 17-18 grudnia 2012 – Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów i Potockich:

zaproszenie do Muzeum Literatury

informacja o Listach do Seweryna

Program konferencji

„Diabłu na pożytek – Wanda Karczewska i „uśmiercanie języków pisarskich”. Celem referatu jest przedstawienie na podstawie doświadczenia odbioru dzieł Karczewskiej („Odejścia” – 1959, „Wizerunku otwartego” – 1962 i „Głębokich źródeł” – 1973) charakterystycznego schematu recepcyjnego obowiązującego w krytyce i eseistyce literackiej II połowy XX wieku, mającego doprowadzić do stereotypizacji utworów idiomatycznych, w efekcie: do „uśmiercenia języka pisarskiego”. Wśród studiów na temat powieści Karczewskiej decydujące w kształtowaniu negatywnego paradygmatu odbiorczego okazały się recenzje: Bohdana Czeszki („Przegląd Kulturalny” nr 29/1959), Włodzimierza Maciąga („Życie Literackie” nr 30/1959), Zygmunta Grenia („Życie Literackie” nr 40/1963) oraz Juliana Rogozińskiego („Literatura” nr 25/1973).

Wypowiedź w ramach projektu: „Humanistyka XXI wieku: Badania doktorantów Wydziału Polonistyki”, część czwarta: konferencja „Pożytki z czytania”, 17-18 grudnia 2012 roku, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie.
muzeum_literatury_6.12.2012_reporta

informacja o książce

prezentacja „Listów do Seweryna” na stronie LITERATKI

również w grudniu – fragment książki ukazał się w 1. numerze kwartalnika eleWator!

Beata Patrycja Klary o „Listach do Seweryna”

Inny Śląsk

Nowe Książki

 

WANDA KARCZEWSKA NA Y-TUBE

Kaliski Tygiel Kulturowy „Była tu kiedyś ulica Złota”

I Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej:

II Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej: