Julia Vikman 09.09.2018

Koncert Julii Vikman w Sali Studio Centrum Kultury i Sztuki 9 września 2018 o godz. 17:00, z utworami z repertuaru Bułata Okudżawy, Anny German, Czesława Niemena, Żanny Biczewskiej, Wladimira Wysockiego. 

Spotkanie finansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wstęp wolny.

Wstęp wolny – wejściówki do odbioru w kasie CKiS od 20 sierpnia.

Julia Vikman, absolwentka Akademii Muzycznej w klasie fortepianu, ze strony babci pochodzi z Polski, a ze strony dziadka – ze Szwecji. Za czasów carskiej Rosji jej dziadkowie zostali zesłani na Syberię, gdzie się spotkali i założyli rodzinę. Ojciec Julii, zasłużony artysta Paweł Vikman, był dyrektorem Teatru Opery i Baletu w Kiszyniowie, wyznaczał Bułatowi Okudżawie trasy koncertowe w Rosji i Mołdawii.
Po przeprowadzeniu się Polski Julia rozpoczęła karierę solową w Gdańsku i założyła zespół JVB. Koncertuje w Polsce, Niemczech i we Francji. Występuje na jednej scenie z Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Budką Suflera, Moscow City Ballet i Chórem Aleksandrowa. Jako gość specjalny występuje na międzynarodowych festiwalach im. Bułata Okudżawy, m.in. w Polsce na festiwalu w Hajnówce oraz Festiwalu Ballad Bułata Okudżawy w Garncarskiej Wiosce niedaleko Nidzicy.

W 2008 roku Vikman wydała płytę pt. „Podmoskiewskie wieczory” ze znanymi rosyjskimi utworami z lat 60. i 70. oraz popularnymi w Polsce balladami i romansami. W nagraniu płyty wzięli udział m.in. Emil Kowalski i Janusz Mackiewicz.

W 2012 roku pojawił się drugi album Julii – „Bielyje rozy” nagrany z udziałem znanych polskich, rosyjskich i ukraińskich muzyków. Na płycie znalazły się m.in. „Kalinka” czy „Oczy czarne” wykonane w nowoczesnym stylu, obok utworów w tradycyjnym stylu – jak piosenka „Milenkij ty mój”, wykonana pod gitarę klasyczną oraz cygańskie utwory i tango, w których usłyszymy dźwięk XVI-wiecznych skrzypiec. Ciekawostką jest, że utwór „To ostatnia niedziela” prawdopodobnie po raz pierwszy został wykonany w dwóch językach właśnie na albumie artystki – po polsku przez Józefa Masternaka i po rosyjsku w wykonaniu Julii.

W 2013 roku ukazała się płyta z utworami Bułata Okudżawy i repertuarem legendarnej Anny German.

W 2014 roku ukazała się pierwsza płyta z autorskim materiałem – „The Autumn Dreams”, album zawiera 6 utworów, w których Julia prezentuje swój niebywały talent kompozytorski, wokalny i producencki. To unikatowy projekt, styl którego artystka sama określa jako „Fantasy”. Tu można usłyszeć elementy Folk, Jazz i Progressive-Rock, z ciekawą i nietypową harmonią w połączeniu z oryginalnymi pomysłami muzycznymi.

/na podstawie informacji ze strony autorskiej Julii Vikman/

 

Radio Kraków, Julia Vikman, Oczy Czarne, 28.01.2017

Warszawa, Julia Vikman, Belye Rozy, 19.08.2017