2015/16

1. Wrzesień 2015 – klasy 1f i 3e: przekład intersemiotyczny wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. „W Weronie” i tekstu Andrzeja Mogielnickiego pt. „Wieża Babel”

29.09.2015 małe 002   Nowy folder b

29.09.2015 małe 003

wieża babel 2015 (13) wieża babel 2015 (12) wieża babel 2015 (8) wieża babel 2015 (3)wieża babel 2015 (14)

2. 23 października 2015: VII Festiwal Kultur Regionów Europy Poznań-Konin-Kalisz SERBIA CENTRALNA. Udział uczniów w projekcji filmu pt. „Kręgi” w reż. Srdana Golubovića

kregi

[W czasie wojny domowej w Jugosławii trzech żołnierzy serbskich na czele z oficerem Todorem atakuje właściciela kiosku Harisa, Muzułmaninna, któremu skończyły się papierosy. Tłuką szyby w kiosku, wywlekają go i katują na środku rynku. W jego obronie staje serbski żołnierz Marko. Udaje mu się uratować Harisa, ale następnie sam zostaje pobity na śmierć. Po 12 latach Ranko, ojciec Marka, prowadzi budowę cerkwi, kiedy pojawia się Bogdan, syn jednego z zabójców jego syna. W Belgradzie do szpitala trafia Todor, kolejny z zabójców, którego ma operować Nebojša, dawny przyjaciel Marka. Haris, który przeżył, wyemigrował do Niemiec i założył tam rodzinę, próbuje spłacić dług wdzięczności wobec Nady, byłej narzeczonej Marka, prześladowanej przez obecnego męża. Fabuła filmu nawiązuje do wydarzeń z 1993, kiedy to Serb Srđan Aleksić z Trebinja uratował przed śmiercią Muzułmanina Alena Glavovicia.]

3. 29 października 2015 – wybrani uczniowie z kl. 3e, 2f i 1f wzięli udział w warsztatach rysunku z Ewą Ratajczyk

ewa ratajczyk

2015.10 - Kopia 2015.101 - Kopia 2015.102 - Kopia 2015.103 - Kopia

4. 10 listopada uczniowie kl. 1e wzięli udział w „GRZE” ŁUKASZA TRUSEWICZA w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina

Łukasz Trusewicz zaprasza do Gry, której główną oś i ramę tworzyć będzie performatywny obiekt, będący również produktem twórczego recyklingu. Materiał, z którego zbudowana jest performatywna rzeźba prezentowana w ramach Gry, odnosi się również do potencjału i zasobów miejsca, z którym jest związany. Blacha (obiekt, którego rodowód również związany jest z reklamą) pochodzi z rewitalizowanej przestrzeni miejskiej w Poznaniu – modernistycznego budynku byłego coctail-baru, gdzie Trusewicz wraz z osobami skupionymi wokół Galerii Raczej oraz Otwartej Strefy Kultury prowadzi przestrzeń dla działań performatywnych, pracownię oraz miejsce wydarzeń kulturalnych. (czytaj całość)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA        OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

5. 10 listopada 2015 – Spotkanie z Moniką Frątczak z Fundacji Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych (kl. 2 b i 3 e) – warsztaty reportażu (więcej)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6. 12 listopada 2015 – w ramach działań przed V Ogólnopolskim Festiwalem Poetyckim im. Wandy Karczewskiej:

12.11.15warsztaty

spotkanie z dr. Karolem Samselem – ZSTiE (kl. 2 b i 3 e) – wykład pt. „Literatura w dobie internetu”

zstekarolsamsel1 zstekarolsamsel2

oraz Gimnazjum nr 7 – warsztaty pt. „Granice wiersza” (zakończone konkursem literackim dla młodzieży)

zdjęcia z warsztatów Karola1 - Kopia zdjęcia z warsztatów Karola - Kopia

7. 13 listopada – uczniowie z klasy 2 a, 2 b, 2 f, 1 f, 3 b wzięli udział w spektaklu One Day in Calisia w ramach V Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej

onedayincalisia

(o projekcie One Day in Calisia – na stronie calisia.pl)

8. 14 listopada – uczniowie z klas 1f, 2f, 3b, 4c: Sabina Ciesielska, Jan Galuba, Jakub Jędrusiak, Bartosz Krych, Aleksandra Olesińska, Julia Saydak, Anna Śmiłowska, Wiktor Szkudlarek, Aleksandra Tomczak, Jakub Karpiński,

wzięli udział w V Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim im. Wandy Karczewskiej zaprezentowali mini-spektakl pt. „Kamienica” na podst. wierszy Izabeli Fietkiewicz-Paszek i Teresy Rudowicz.

IMG_2246 IMG_2251 IMG_2256 IMG_2272 IMG_2275 IMG_2278

fot. Rafał Babczyński

więcej zdjęć – galeria

9. 14 listopada – w ramach V Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej – mini-wystawa rysunków Joanny Michalskiej (klasa 1 f) w Sali Studio CKiS.

12208651_1045830652115445_4739998154448552554_n

10. Listopad 2015 – praca z książką poetycką Mirki Szychowiak pt. „Gustaw znikąd

( Za tego typu wierszami się tęskni, czeka na nie, w ich towarzystwie swobodniej się oddycha, beztrosko się przy tym przyznając do swej uczuciowej natury.  „Język w tych wierszach oddaje to, co pomyśli głowa, i to, co poczuje serce” – pisał Bohdan Zadura w posłowiu do tomiku „Proszę nie płakać”. I trafił w istotę splątanego związku racjonalności z empatycznością, formy z uczuciem – mocno udzielającym się odbiorcy, wiodącym w tym dochodzeniu do chwilowej prawdy tekstu i zasad stwarzanego przezeń świata. Tu najpierw trzeba się dać ponieść fali, a potem rozglądać za tratwą. – Karol Maliszewski, fragment posłowia)

Gustawem trzeba się dzielić jak opłatkiem. Taka myśl przyszła mi do głowy po przeczytaniu „Gustawa znikąd” Mirki Szychowiak. Postanowiłam zanieść go, jak dobrą nowinę, do szkoły, w której uczę. To szkoła techniczna, a dokładniej Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych. Wcześniej byli już tam ze mną inni poeci: Magda Gałkowska, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Kalina Kowalska, Beata Patrycja Klary, Joanna Mueller, Marcin Orliński, Teresa Radziewicz, Dorota Ryst, Izabela Wageman i wielu, wielu innych. Mirka Szychowiak także pojawiała się już wcześniej. Do tej pory jednak młodzież pracowała z jednym, konkretnym wierszem. Gustawa poznali w całości. Czytałam go na lekcji. Słuchali, z wiersza na wiersz coraz bardziej skupieni, bardziej uważni. Potem poprosiłam o kilka słów. Wybrane wypowiedzi zamieszczam poniżej. Wszyscy autorzy to uczniowie pierwszych klas. (Aneta Kolańczyk)

„Mały chłopiec znajduje się w niebezpiecznej sytuacji na jednym z pobliskich bagien. Cudem uchodzi z życiem, ale traci pamięć. Od tej pory żyje samotnie w lesie, z dala od rodziny i cywilizacji. Mijają lata i Gustaw staje się dorosłym mężczyzną, cały czas jednak zachowuje mentalność dziecka. Dziecka, które jest ufne, naiwne, i które na swój sposób odkrywa otaczający je świat”. (Konrad)
„Gustawa można porównać do Robinsona Crusoe. Różnica między nimi jest taka, że Gustaw mieszka w lesie, a nie na bezludnej wyspie i zamiast Piętaszka ma Janinkę”. (Krystian)
„Gustaw mieszka z dala od ludzi, jego jedynym towarzystwem jest sowa, którą uratował i Najświętsza Panienka, którą sam wyrzeźbił. W pewnym momencie pojawia się Janinka, która oswaja Gustawa niczym dzikie zwierzątko przynosząc mu jedzenie”. (Konrad)
„Gustaw ma mentalność dziecka. Przez brak kontaktu z ludźmi wciąż jest ufny, dobry i niewinny. Sam podlicza dobre i złe uczynki, sam wyznacza sobie nagrody i kary, posiada wewnętrzny system wartości, naiwnie rozumie dobro i zło. Gustaw mieszka w lesie, zajmuje się nim jak obejściem. Brakuje mu kontaktów z ludźmi, przez co zatrzymał się w intelektualnym rozwoju na poziomie dziecka. Dopiero spotkanie z Janinką budzi w nim społeczny instynkt, ale pogarsza jego samopoczucie – Gustaw zaczyna tęsknić, czuje się jak porzucone dziecko, wracają wspomnienia z dzieciństwa. Zdaje sobie sprawę, że kiedyś do kogoś należał”. (Joanna)
„Gustaw niczym Mały Książę nigdy nie dorósł, pozostał z mentalnością i wszystkimi cechami dziecka”. (Tomasz)
„Czy Gustaw jest znikąd? Należałoby się najpierw zastanowić, co tak naprawdę oznacza zwrot „znikąd”. Według mnie nie chodzi tutaj o pochodzenie, każdy z nas ma jakieś korzenie, wywodzi się z jakiegoś rodu. Tutaj chodzi o to, że Gustaw nie ma wpojonych żadnych wzorców, żadnych głębszych wartości, kieruje się wyłącznie sercem, pierwotną naturą, instynktem”. (Michał)
„Gustaw miał małe pojęcie na temat dobra i zła, ale liczył sobie dobre i złe uczynki i odprawiał pokutę za złe”. (Krystian)
„Na początku myślałam, że Gustaw jest dzieckiem, które dopiero poznaje świat, jednak po wysłuchaniu wszystkich wierszy wiem, że jest to dorosły człowiek, zagubiony, dosłownie i w przenośni. Gustaw jest nowym Adamem z rajskiego ogrodu, żyjącym bez grzechu. Tak jak on uczy się dopiero świata, nazywa go po swojemu Jeszcze nie zjadł owocu, nie wie, że jest nagi”. (Sylwia)
„Gustaw żyje według własnych zasad, bo do tego zmusił go los, to jednak nie znaczy, że żyje bez wzorów. Jest dobry, umie kochać, przyjaźni się ze zwierzętami. Dorosły mężczyzna z mentalnością małego chłopca, dziecięcym okiem wydziela sobie granice dobra i zła”. (Wiktoria)
„Gustaw jest w każdym z nas. Wszyscy, bez względu na wiek, mamy w sobie dziecko”. (Adam)

11. Bartosz Parczyński z kl. 3 e wziął udział w trzeciej edycji Konkursu pod hasłem Malujemy Gałczyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Sopotu oraz Dwumiesięcznika Literackiego TOPOS. Konkurs odbył się w 110. rocznicę urodzin Poety, a jego przedmiotem była plastyczna interpretacja dowolnie wybranego wiersza autorstwa K. I. Gałczyńskiego. Prace wybranych uczestników były eksponowane na wystawie pokonkursowej w galerii sopockiego Dworku Sierakowskich.

Bartek P.1 Bartek P.2Bartek P.3 Bartek P.4Bartek P.2 - Kopia
12.
zste po szymborskiej

Po lekturze wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Terrorysta, on patrzy” – komentarze uczniów:

„Z hukiem walą się dachy
w ciągu kilku sekund
jak domki z kart.
Ubezpieczenie nie pomoże.
Możemy oglądać spektakl
ofiar i sprawców”.
(Nikodem)

„W Paryżu runęło drzewo.
Pamięć, tożsamość,
mają na celu udokumentowanie zjawiska.
Minął już miesiąc.
Ten numer przejdzie do historii”.
(Oskar)

„Zastygł w powietrzu
niby kawałek
spróchniałego drewna.
Śmierć
zostanie do końca końców.
Jest to wszak wypełnienie powołania”
(Joanna)

Strefa procesu historycznego
nie umarła w Państwie Polskim.
i w Europie.
Jest jako ziemia obiecana.
Wschód może budzić niepokój.
Tradycja jest naszą awangardą”.
(Łukasz)

„Cały ten tłum
na chodnikach
na trawnikach
deszcz pada
a więc to już”.
BUM
(Tomasz)

„Przybyłem tu by umrzeć,
nazwijmy to śmiercią
z przyczyn naturalnych.
Bóg mi wybaczy.
To jego fach.
Dla tych, którym się nie poszczęściło
i nie mogli być świadkami egzekucji,
przewidziano broszury
z dokładnym opisem kaźni i rycinami.
Klaszczcie.
Komedia skończona”.
(Adam)

13.
pan tadeusz w zstie 2015 1 pan tadeusz w zstie 2015 2
13.
.dzień judaizmu 2016.02