Maria Broniewska-Pijanowska, 04.12.2016

2016-12-04

zapraszamy do Centrum Kultury i Sztuki w niedzielę, 4 grudnia, na godz. 18:00. Aneta Kolańczyk (Teresa Rudowicz) porozmawia z MARIĄ BRONIEWSKĄ-PIJANOWSKĄ o MARII ZARĘBIŃSKIEJ, matce, aktorce, pisarce.

Kilka miesięcy temu ukazała się nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek z Torunia książka pt. „44739. Wspomnienie o Marii Zarębińskiej – aktorce”, zapis rozmów, które dwa lata temu A. Kolańczyk przeprowadziła z M. Broniewską-Pijanowską. Wspomnienia matki, znanej przedwojennej aktorki filmowej i teatralnej, przeplatają się z obrazem przed- i wojennej Warszawy zapamiętanej przez nastoletnią Marysię – a wszystko bogato ilustrowane zdjęciami z rodzinnego albumu Marii Broniewskiej. W drugiej części książki zamieszczono „Opowiadania oświęcimskie”, poruszające, świetne literacko, a zarazem bardzo osobiste świadectwo obozowej rzeczywistości.

majka-broniewska-kopia-kopia

Maja Broniewska-Pijanowska od lat jest związana z Łyżką Mleka, jest honorową członkinią stowarzyszenia, uczestniczy co roku w Festiwalu Poetyckim im. Wandy Karczewskiej. Dwukrotnie była bohaterką spotkań Łyżki Mleka, w lutym 2013 roku opowiadała o swoim ojcu, Władysławie Broniewskim (strona spotkania), a we wrześniu 2014 roku czytała wiersze Teresy Rudowicz i Izabeli Fietkiewicz-Paszek (strona spotkania).  Link do nagrania z wieczoru w 2013 roku.

STRONA KSIĄŻKI

 2016-12

 

relacja na stronie CKiS

Maria Broniewska-Pijanowska była bohaterką niedzielnego spotkania literackiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Głównym tematem rozmowy, która odbyła się w Sali Studio CKiS, była książka poświęcona jej matce – Marii Zarębińskiej, aktorce i pisarce, żonie Władysława Broniewskiego.

Kilka miesięcy temu – nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek z Torunia – ukazała się, książka pt. „44739. Wspomnienie o Marii Zarębińskiej – aktorce”. Jest to w dużej części zapis rozmów, które dwa lata temu kaliszanka, Aneta Kolańczyk, przeprowadziła z Marią Broniewską-Pijanowską. Wspomnienia matki, znanej przedwojennej aktorki filmowej i teatralnej, przeplatają się tu z obrazem przed- i wojennej Warszawy, zapamiętanej przez nastoletnią Marysię oraz zdjęciami z rodzinnego albumu Marii Broniewskiej. W drugiej części książki zamieszczono „Opowiadania oświęcimskie”, poruszające, świetne literacko, a zarazem bardzo osobiste świadectwa obozowej rzeczywistości, które – z powodu niewielkiej ilości – nigdy nie zostały wydane osobno i wciąż nie mogą doczekać – a zdaniem „Łyżki mleka” ze wszech miar na to zasługują – należnej im pozycji na półce z literaturą obozową.

Organizatorzy spotkania funkcję moderatora powierzyli młodemu, ale już wprawionemu w literackich bojach, Wiktorowi Płuciennikowi, uczniowi II klasy ZSTE, absolwentowi szkoły podstawowej im. Władysława Broniewskiego, który nieraz recytował jego wiersze, a obecnie jest podopiecznym Anety Kolańczyk, współautorki książki. I to on prowadził rozmowę z Marią Broniewską-Pijanowską, pobudzając ją do arcyciekawych wspomnień, z których spora część dotyczyła na przykład przedwojennego Kalisza – miejsca przede wszystkim odwiedzanego podczas wakacji. 85-letnia aktorka i pisarka, obdarzona doskonałą pamięcią, przytaczała kolejne ciekawe anegdoty, których bohaterami byli na zmianę jej matka, ojciec i ona sama. Władysława Broniewskiego może nikomu nie trzeba przedstawiać (choć kto wie!), ale jego drugą żonę, Marię Zarębińską należy przypomnieć, między innymi dlatego, że była dość znaną aktorką, której bardzo pozytywne opinie wystawiał sam Boy-Żeleński. A i córka to niezwykle barwna postać, którą starsi widzowie mogą pamiętać jako Jadzię Białkówną z filmu Aleksandra Forda „Ulica Graniczna”, młodsi zaś – spotkać w takich serialach jak „Plebania” czy „Ojciec Mateusz”. Jest żoną krytyka filmowego, reżysera i scenarzysty Lecha Pijanowskiego oraz matką bardzo popularnego niegdyś prezentera telewizyjnego Wojciecha Pijanowskiego.

Maja Broniewska-Pijanowska od lat jest związana z Łyżką Mleka, jest honorową członkinią stowarzyszenia, uczestniczy co roku w Festiwalu Poetyckim im. Wandy Karczewskiej. Dwukrotnie była bohaterką spotkań Łyżki Mleka – w lutym 2013 roku opowiadała o swoim ojcu, Władysławie Broniewskim, a we wrześniu 2014 roku czytała wiersze Teresy Rudowicz i Izabeli Fietkiewicz-Paszek. Książkę  „44739. Wspomnienie o Marii Zarębińskiej – aktorce” kupić można w dobrych sklepach internetowych.

(za CKiS)