Ryst i Łęczuk 14.04.2012

zwiersz się z nami pod wieczór – Dorota Ryst i Paweł Łęczuk

rystleczuk

zaproszenie

Kolejne spotkanie z cyklu „zwiersz sie z nami pod wieczór”, 14 kwietnia 2012 w Sali Pucharowej Restauracji KTW. Gośćmi wieczoru byli: DOROTA RYST i PAWEŁ ŁĘCZUK.

Relacja Magdy Krytkowskiej

Dorota Ryst mieszka od zawsze na Sa­skiej Kępie. Laureatka kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów poetyckich i turniejów jednego wiersza. Poetka i publicystka. Jej wiersze są publikowane w almanachach i prasie literackiej. Od 2005 jest członkiem ZLP. Wydała 4 książki poetyc­kie: „Odmiana przez przypadki”, „wi­doczki. wiersze bezwstydne”, „czasunek” i „Punkty przecięcia”. Jest współredaktorem (z J.Z. Brudnickim) almanachów „Praska Przystań Słowa”. Redaktor naczelna portalu Salon Literacki. Współtworzy Grupę Twórczą OKNO. Autorka recenzji i artykułów o historii najnowszej literatury polskiej. Jurorka ogólnopolskich konkursów poetyckich, w tym 1. Turnieju Jednego Wiersza im. W. Karczewskiej i Kaliskiego Konkursu na Utwór Dla Dzieci organizowanych przez Łyżkę Mleka. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych (m.in. trzy edycje plenerowych spotkań „Pomost”) oraz zajęcia z twórczego myślenia.

Paweł Łęczuk urodzony w 1978 r. w Drezdenku, od 2004 r. mieszka i pracuje w Warszawie. Poeta, prozaik, publicysta, animator i manager kultury. Współtwórca i wieloletni redaktor Notatnika Satyrycznego. Aktualnie związany z Internetową Gazetą Kulturalną Salon Literacki. Współtwórca cyklu spotkań z poetami w DK Praga i konkursu poetyckiego Prawy Brzeg (2008-2012). Pomysłodawca i organizator Maratonu Poezji Przeróżnej w 2009 r. Koordynator spotkań z poetami w kawiarniach Żoliborza, Bielan, Powiśla i Pragi. Współtwórca i koordynator zdarzeń literackich podczas festiwalu Warszawski Dzień w 2010 r., a także podczas imprezy Otwieramy Żoliborz oraz Mazowieckiego Festiwalu Literackiego MOST w 2011 r. Zaangażowany w całoroczny festiwal – Praski Slalom Poetycki, którego jest pomysłodawcą, współkoordynatorem i rzecznikiem. Aktywny uczestnik życia literackiego Warszawy i Mazowsza. Współautor (razem z Ł. Perkowskim) albumu poetyckiego „Migawki. Obiekt Warszawa” (2011) i autor książki poetyckiej „Delta wsteczna” (2011).

arkusz Pawła Łęczuka

arkusz Doroty Ryst

galeria zdjęć

fragmenty wieczoru [realizacja IFP]

ryst i łęczyk reportaż

II Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej:

astygmatyzm
Dorota Ryst

właściwie nie rozmawialiśmy o życiu. trochę
o poezji. dym z nie naszych papierosów rozmywał
ostrość. piwo było coraz cieplejsze. głosy dookoła
mówiły to samo. że nic nie ma. trochę skóry ścięgien

i mięśni. kości zostały rzucone. bezpańskie
psy miały kolację. właściwie nie rozmawialiśmy
o życiu. bo co miałbyś powiedzieć. że ma być
jak linia na asfalcie. podwójna ciągła.

 

jawajka mai komorowskiej
Paweł Łęczuk

poprowadź mnie przez ciemność grudniowych dni
żebym niczego nie stracił żeby już nikt niczego nie tracił
nie zatracał się nie wywyższał niczyjej głowy
liczą się tylko dłonie i druty które mogą powiedzieć
co chcą pod warunkiem że ktoś zechce słuchać