V Festiwal 13-15.11.2015

PLAKAT OGÓLNYprzed festiwalem

– Rozmowy o Dąbrowskiej

dabrowskamniejsza - Kopia

– warsztaty literackie

12.11.15warsztaty

konkurs poetycki

plakatwilkomirscy

konkurs na recenzję

konkursnarec

P R O G R A M  13-15 LISTOPADA 2015

Piątek – 13 listopada

13:30 One day in Calisia (projekt poetycko-fotograficzno-muzyczny)

[ relacja na portalu calisia.pl ]

Kalisz z całym jego rodowodem historyczno-kulturowym. Tłem do refleksji artystów są przenikające się obrazy. Twórcy, oczyma obserwatorów, którzy na chwilę zatrzymali się w mieście, starają się oddać jego nastrój. Zatrzymać i zamknąć w migawce dialog, który toczy się na ulicy. Pokazać wartości uniwersalne wpisane w losy bohaterów lirycznych utkane w ulotny komentarz poetycki, obraz i muzykę.

Paweł Łęczuk (poezja), Krzysztof Mich (zdjęcia), Jakub Jabłonka (muzyka)

onedayincalisia

14:30 NOWE KSIĄŻKI – prowadzi Aneta Kolańczyk

Magdalena Krytkowska – Szuflada świętej Anny

magda

Krzysztof Mich – Kamień przewiązany trawą

michowe

15:00 Prezentacja Grupy Literycznej naKrechę – prowadzi Łucja Dudzińska

krecha - Kopia

Dorota Nowak, Mariusz Kusion, Adam Wierzbicki, Wojciech Michalec, Piotr Łęcki, Judyta Ciszewska, Bożena Nela Wiesiołek, Joanna Pylka Śmielowska

15:45 NOWE KSIĄŻKI – prowadzi Roma Jegor

Jarosław Trześniewski-Kwiecień – Sonaty i repertoria

jarektk

16:15 OFICJALNE ROZPOCZĘCIE FESTIWALU – Beata Dąbrowska

16:30 STOLIK PROZY – prowadzi Bogdan Zdanowicz – czytają: Beata Wicenciak i Tomasz Paszek

Magdalena Tarasiuk – I nie mów do mnie Dżordżyk

magdatarasiuk

Joanna Walczak i Andrzej Tylczyński – Rok z Poezją

tylczynskiwalczak

Aneta Kolańczyk – Szczenię

anetka

Jacek Ozaist – Wyspa obiecana

oz

17:50 Leon Zdanowicz – Leoniki i inne wiersze wybrane – Bogdan Zdanowicz i Ludwik Cwynar w rozmowie z Anetą Kolańczyk, recytacja Jerzy Szukalski 

leoniki

18:15 – 18:45 PRZERWA

18:45 NOWE KSIĄŻKI – prowadzi Sławek Płatek

Anna Maria Wierzchucka – włókien pełna

annamariawierchucka

Piotr Przybyła – APOKALIPSA. AFTER PARTY

piotrprzybyla

Robert Kania – 39 haiku

robert k

19:45 NOWE KSIĄŻKI – prowadzi Bogdan Zdanowicz

Andrzej Szaflicki – transmisja końca świata

andrzej

20:15 POEZJA NA DWA FRONTY – prowadzi Sławek Płatek

Maciej Dobrzański & Bartosz Sadliński

bartek i maciek

21:00‑21:30 PRZERWA

21:30  Spektakl Nowe Wyzwolenie

wg Stanisława Witkiewicza w opracowaniu Macieja Michalskiego

plakat2 - Kopia

Sobota – 14 listopada

12:00 Turniej Jednego Wierszajury: Janusz Drzewucki (przewodniczący), Andrzej Szaflicki, Radosław Wiśniewski, sekretarz: Dorota Ryst [REGULAMIN]

4 statuetki - Kopia

15:00 One day in Calisia (powtórka)

Paweł Łęczuk (poezja), Krzysztof Mich (zdjęcia), Jakub Jabłonka (muzyka)

onedayincalisia

16:00 Podsumowanie działalności „łyżki” w sezonie 2014 / 2015, rozstrzygnięcie Konkursu Poetyckiego im. Rodziny Wilkomirskich  oraz Konkursu na Recenzję Błędnych Ogni Teresy Rudowiczsłowo o programie „z kulturą przeciw wykluczeniu” (recytacja: uczniowie ZSTiE) – prowadzą Beata Wicenciak i Tomasz Paszek

17:00 Wieczór autorski Radosława Wiśniewskiego 

WIECZOR radka

18:00 Zamiast wierszy – wystawa grafik Andrzeja Sznejweisa – prowadzi Aneta Kolańczyk

Zamiast Wierszy

18:30 Wieczór autorski Janusza Drzewuckiego

WIECZOR janusza

https://youtu.be/rWS1MJoX6g4

19:30 NOWE KSIĄŻKI

Beata Patrycja Klary – Obiekty totemiczne

bpk

Magdalena Koperska – Ali Ahmad Sa’id Isbir Adonis: Witając wiatr i drzewa (tłum. z arabskiego na francuski Kata Keresztely z francuskiego na polski Michał Grabowski)

magda

Tadeusz Olszewski – Daty i blizny oraz Między przełomami. O literaturze dekady. PRL-u)

tadziu

Leszek Żuliński – Suche łany

leszek

20:30 ‑ 21:00 PRZERWA

21:00 GRAJ, DLA NAS GRAJ! Koncert pieśni żydowskich, Maria Mayer (Duża Sala CKiS)

plakatmm - Kopia

Po koncercie – Rozstrzygnięcie TJW i Oficjalne zakończenie festiwalu – Beata Dąbrowska

Niedziela – 15 listopada

10:00 Nowe Wyzwolenie wg Stanisława Witkiewicza

w opracowaniu Macieja Michalskiego (powtórka)

plakat2

11:00 Prezentacje kaliskich twórców

kaliszanie na V festiwalu

Marek Brymora – wiersze wybrane w interpretacji aktorów teatru Mundi (Jerzy Szukalski, Izabela Brukowska, Ada Zdyb, Sergiusz Gołyski, Paweł Siemiński i Maciej Michalski)

Marek Brymora

Tomasz Kubis – Brud’n’opis (fragmenty powieści), monodram pt. Raport błazna w wykonaniu Szymona Wegnera

tomek kubis

Krzysztof Martyna – Esterka (opowiadanie)

martynakrzysztof

12:00 Karol Samsel: WANDA, KTÓREJ NIE ZNAMY: Listy do Anny Kamieńskiej, „Rezerwat”, „Tragedia prowincjonalna”.

wanda ktorej nie znamy

13:30 Recital Marzeny Ugornej

marzenka - Kopia (2)

calisia.pl

fakty kaliskie

calisia.pl

calisia.pl

strona p. Marzeny Wodzińskiej, członkini Zarządu Woj. Wielkopolskiego

relacja Jurka Szukalskiego

relacja Urszuli Zybury

blog Leszka Żulińskiego:

Wczoraj wróciłem z V Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu. Oj, działo się, działo! Dużo ciekawych osób z całej Polski i wyjątkowo żwawe tempo imprezy. Cala logistyka tego festiwalu jest wspaniała i trzeba pokłonić się przed logistyką „aktywistek” Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Łyżka Mleka” (zwłaszcza przed Izabelą Fietkiewicz-Paszek i Anetą Kolańczyk), które potrafią to wszystko wymyśleć i doprowadzić do skutku.

W tej edycji mieliśmy cudowny natłok prezentacji nowych książek poetyckich i prozatorskich – krótkich, ale rzeczowych i ciekawych. Tak więc swoje nowe książki przedstawili nam m.in.: Maciej Dobrzański, Robert Kania, Beata P. Klary, Magdalena Krytkowska, Dariusz Kusion, Krzysztof Mich, Dorota Nowak, Tadeusz Olszewski, Jacek Ozaist, Piotr Przybyła, Teresa Rudowicz, Bartosz Sadliński, Andrzej Szaflicki, Aleksandra Słowik, Magdalena Tarasiuk, Jarosław Trześniewski-Kwiecień, Andrzej Tylczyński, Anna Maria Wierzchucka… Nie wszystkich autorów tu wymieniam, bo też nie na wszystkich tych prezentacjach byłem. Może jeszcze wspomnę, że osobną prezentację miał pośmiertnie wydany tom wierszy Leona Zdanowicza pt. Leoniki. Oczywiście tom wydał i mówił o nim młodszy brat Leona, Bogdan Zdanowicz, który zresztą pełnił bardzo istotną rolę podczas innych prezentacji tego festiwalu.

Mieli swój czas dla siebie także autorzy kaliscy. Spotkania prowadzili: Aneta Kolańczyk, Sławomir Płatek, Dorota Ryst i Karol Samsel. Osobne spotkania, bardziej rozbudowane i niekonwencjonalne, mieli Radosław Wiśniewski i Janusz Drzewucki. Ten ostatni zrobił absolutną furorę swoją nieszablonową prezentacją i „kaskaderską” brawurą. Oczywiście odbył się też turniej jednego wiersza, który wygrała warszawianka Ania Wierzchucka. A więc poezji, jak widzicie, było dużo.

Muszę odnotować jeszcze trzy inne imprezy. Krzysztof Mich wziął w obiektyw Kalisz, do zdjęć teksty dopisał Paweł Łęczuk i ta prezentacja była czymś wielce nieszablonowym i nastrojowym. Zanosi się ostatecznie na książkę, bo materiał jest, i to jaki! Miała też miejsce wystawa grafik Andrzeja Sznejweisa – bardzo pięknych, bardzo baśniowych. O listach Anny Kamieńskiej do Wandy Karczewskiej, patronki festiwalu, opowiadał Karol Samsel.

Rozstrzygnięto też dwa konkursy. Pierwszym był konkurs na recenzję z tomu Teresy Rudowicz Błędne ognie, któremu przewodniczył w jury Karol Samsel – spektakularnie wygrała go warszawianka Patrycja Jarosz. Drugi konkurs (poetycki) – imienia Rodziny Wiłkomirskich (jury szefował Wojciech Kass) wygrała poetka Magdalena Cybulska.

Uraczono nas również spektaklem Nowe wyzwolenie Witkacego – no, to był zupełny odlot, a Jerzy Szukalski, aktor, jak zwykle dał popis swojej absolutnie wspaniałej ekspresji (towarzyszył też zresztą innym prezentacjom). A pod koniec festiwalu Beata Wicenciak i Tomasz Paszek podsumowali ponad pięcioletnią działalność „Łyżki Mleka”. Ta prezentacja trwała ponad godzinę – była imponująca. Ilość i różnorodność animacji i eventów kulturalnych” naprawdę czyni z „Łyżki” stowarzyszenie niezwykle kreatywne i pracowite. To było pokrzepiające sprawozdanie – jak byśmy nie narzekali na stan kultury polskiej, to mamy na niej wyspy obfitości. Wszystko zależy od ludzi! Były też koncerty. Absolutnie rewelacyjny okazał się koncert Marii Mayer, która dała recital piosenek żydowskich. To był zaczarowany wieczór; to było mocne przeżycie. Przeżycie ze łzami wzruszenia w oczach.

Spytacie: jak to możliwe, by w niespełna trzech dniach zrealizować tak gęsty i ambitny program? Nie wiem, jednak widziałem to na własne oczy i słyszałem własnymi uszami. A żebyście zdumieli się jeszcze bardziej, to moje powyższe sprawozdanie poszło na duże skróty, bo nie czuję się na siłach, aby wszystko opisać drobiazgowo.

Brawo „Łyżka Mleka”!!!

Roma Jegor

Wyjazdy – powroty. Takie dwa zwyczajne wyrazy… Pomiędzy niezwykły Kalisz w słońcu, w uśmiechach, w słowach , zdjęciach, obrazach, muzyce. Rozpoetyzowany, rozgadany, rozdyskutowany. Poeci, pisarze, muzycy, performersi, grafika, teatr, światło, dźwięk.
Powitania, ucieszenia, zasłuchania, zachwycenia. I jeszcze zwiedzania. I …o rany – ile wrażeń!
Aneta Kolańczyk, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Tomasz Paszek, Jerzy Szukalski i Pozostali Wspaniali Organizatorzy- jestem pełna podziwu – dla Waszego (prawie górniczego!) trudu i i szwajcarskiej precyzji – by to wszystko ogarnąć, przeprowadzić nas przez Festiwal sprawnie lekko i przyjemnie. Kto zajmuje się sztuką, albo sportem, albo rzemiosłem… wie jak ogromnie ciężkiej pracy wymaga wykonanie rzeczy, czynności, wreszcie dzieła … żeby było cenne , a przy tym wyglądało i pięknie i lekko i przyjemnie…
Miasto Kalisz powinno Wam jakieś Złote Palmy Festiwalowe przyznać!!!

Dziękuję za wystawę grafik Andrzeja Andrzej Sznejweis (bajko ty moja!), za poetów i ich książki, za wzruszający ONE DAY IN CALISIA – Paweł Łęczuk, Krzysztof Mich, i Jakub Jabłonka, za spotkanie z Januszem Drzewuckim, który zawojował publiczność z kretesem, a jego złote myśli młodzi poeci powinni sobie przyklejać nad łóżkiem! za jeszcze jedno wzruszenie muzyczne – wieczór pieśni żydowskiej w wykonaniu Marii Mayer (ach!)…
I Wam moi przyjaciele i znajomi poeci – że mogłam Was znowu spotkać, uściskać, posłuchać Was, Waszych wierszy, fragmentów prozy…Usynowić Wasze książki. Pogadać, pośmiać od serca tak, że cała paczka chusteczek mi zamokła – od tego serdecznego śmiechu (Ukochana Moja Wariatko RenoRenata RM, Moja „po sercu” Magdo Magdalena Tarasiuk, pewny i krytycznyBogdan Zdanowicz i niepewny i krytyczny Jacek Ozaist,.. i pozostali mili mi po piórze i po duszy! Ola Słowik – jakże mi miło było zobaczyć Cię i uściskać osobiście Niestety zabrakło czasu (jak zwykle), żeby być w Kaliszu do ostatniej strofy.
Nie pożegnałam się, przepraszam – już nie było kiedy. Ale za to „przywiozłam” Was wszystkich do mojego Mikołowa we wdzięcznej pamięci i
ciepełku lżejszej jakby i pogodniejszej duszy .

Mam nadzieję zobaczyć Was znowu za rok, albo, jak jakaś łaskawa muza pozwoli, to i i wcześniej.
DZIĘKUJĘ!!!

Roma Jegor

VfestiwalZiemiaKaliska

Festiwalowy Bruno

12345678

9

relacja Jurka Szukalskiego

relacja Urszuli Zybury

calisia.pl

fakty kaliskie

calisia.pl

calisia.pl

blog Leszka Żulińskiego:

Wczoraj wróciłem z V Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu. Oj, działo się, działo! Dużo ciekawych osób z całej Polski i wyjątkowo żwawe tempo imprezy. Cala logistyka tego festiwalu jest wspaniała i trzeba pokłonić się przed logistyką „aktywistek” Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Łyżka Mleka” (zwłaszcza przed Izabelą Fietkiewicz-Paszek i Anetą Kolańczyk), które potrafią to wszystko wymyśleć i doprowadzić do skutku.

W tej edycji mieliśmy cudowny natłok prezentacji nowych książek poetyckich i prozatorskich – krótkich, ale rzeczowych i ciekawych. Tak więc swoje nowe książki przedstawili nam m.in.: Maciej Dobrzański, Robert Kania, Beata P. Klary, Magdalena Krytkowska, Dariusz Kusion, Krzysztof Mich, Dorota Nowak, Tadeusz Olszewski, Jacek Ozaist, Piotr Przybyła, Teresa Rudowicz, Bartosz Sadliński, Andrzej Szaflicki, Aleksandra Słowik, Magdalena Tarasiuk, Jarosław Trześniewski-Kwiecień, Andrzej Tylczyński, Anna Maria Wierzchucka… Nie wszystkich autorów tu wymieniam, bo też nie na wszystkich tych prezentacjach byłem. Może jeszcze wspomnę, że osobną prezentację miał pośmiertnie wydany tom wierszy Leona Zdanowicza pt. Leoniki. Oczywiście tom wydał i mówił o nim młodszy brat Leona, Bogdan Zdanowicz, który zresztą pełnił bardzo istotną rolę podczas innych prezentacji tego festiwalu.

Mieli swój czas dla siebie także autorzy kaliscy. Spotkania prowadzili: Aneta Kolańczyk, Sławomir Płatek, Dorota Ryst i Karol Samsel. Osobne spotkania, bardziej rozbudowane i niekonwencjonalne, mieli Radosław Wiśniewski i Janusz Drzewucki. Ten ostatni zrobił absolutną furorę swoją nieszablonową prezentacją i „kaskaderską” brawurą. Oczywiście odbył się też turniej jednego wiersza, który wygrała warszawianka Ania Wierzchucka. A więc poezji, jak widzicie, było dużo.

Muszę odnotować jeszcze trzy inne imprezy. Krzysztof Mich wziął w obiektyw Kalisz, do zdjęć teksty dopisał Paweł Łęczuk i ta prezentacja była czymś wielce nieszablonowym i nastrojowym. Zanosi się ostatecznie na książkę, bo materiał jest, i to jaki! Miała też miejsce wystawa grafik Andrzeja Sznejweisa – bardzo pięknych, bardzo baśniowych. O listach Anny Kamieńskiej do Wandy Karczewskiej, patronki festiwalu, opowiadał Karol Samsel.

Rozstrzygnięto też dwa konkursy. Pierwszym był konkurs na recenzję z tomu Teresy Rudowicz Błędne ognie, któremu przewodniczył w jury Karol Samsel – spektakularnie wygrała go warszawianka Patrycja Jarosz. Drugi konkurs (poetycki) – imienia Rodziny Wiłkomirskich (jury szefował Wojciech Kass) wygrała poetka Magdalena Cybulska.

Uraczono nas również spektaklem Nowe wyzwolenie Witkacego – no, to był zupełny odlot, a Jerzy Szukalski, aktor, jak zwykle dał popis swojej absolutnie wspaniałej ekspresji (towarzyszył też zresztą innym prezentacjom). A pod koniec festiwalu Beata Wicenciak i Tomasz Paszek podsumowali ponad pięcioletnią działalność „Łyżki Mleka”. Ta prezentacja trwała ponad godzinę – była imponująca. Ilość i różnorodność animacji i eventówkulturalnych” naprawdę czyni z „Łyżki” stowarzyszenie niezwykle kreatywne i pracowite. To było pokrzepiające sprawozdanie – jak byśmy nie narzekali na stan kultury polskiej, to mamy na niej wyspy obfitości. Wszystko zależy od ludzi! Były też koncerty. Absolutnie rewelacyjny okazał się koncert Marii Mayer, która dała recital piosenek żydowskich. To był zaczarowany wieczór; to było mocne przeżycie. Przeżycie ze łzami wzruszenia w oczach.

Spytacie: jak to możliwe, by w niespełna trzech dniach zrealizować tak gęsty i ambitny program? Nie wiem, jednak widziałem to na własne oczy i słyszałem własnymi uszami. A żebyście zdumieli się jeszcze bardziej, to moje powyższe sprawozdanie poszło na duże skróty, bo nie czuję się na siłach, aby wszystko opisać drobiazgowo.

Brawo „Łyżka Mleka”!!!

VfestiwalZiemiaKaliska

Wyjazdy – powroty. Takie dwa zwyczajne wyrazy… Pomiędzy niezwykły Kalisz w słońcu, w uśmiechach, w słowach , zdjęciach, obrazach, muzyce. Rozpoetyzowany, rozgadany, rozdyskutowany. Poeci, pisarze, muzycy, performersi, grafika, teatr, światło, dźwięk.
Powitania, ucieszenia, zasłuchania, zachwycenia. I jeszcze zwiedzania. I …o rany – ile wrażeń! Aneta Kolańczyk, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Tomasz Paszek, Jerzy Szukalskii Pozostali Wspaniali Organizatorzy- jestem pełna podziwu – dla Waszego (prawie górniczego!) trudu i i szwajcarskiej precyzji – by to wszystko ogarnąć, przeprowadzić nas przez Festiwal sprawnie lekko i przyjemnie. Kto zajmuje się sztuką, albo sportem, albo rzemiosłem… wie jak ogromnie ciężkiej pracy wymaga wykonanie rzeczy, czynności, wreszcie dzieła … żeby było cenne , a przy tym wyglądało i pięknie i lekko i przyjemnie…
Miasto Kalisz powinno Wam jakieś Złote Palmy Festiwalowe przyznać!!!

Dziękuję za wystawę grafik Andrzeja Andrzej Sznejweis (bajko ty moja!), za poetów i ich książki, za wzruszający ONE DAY IN CALISIA – Paweł Łęczuk,Krzysztof Mich, i Jakub Jabłonka, za spotkanie z Januszem Drzewuckim, który zawojował publiczność z kretesem, a jego złote myśli młodzi poeci powinni sobie przyklejać nad łóżkiem! za jeszcze jedno wzruszenie muzyczne – wieczór pieśni żydowskiej w wykonaniu Marii Mayer (ach!)…
I Wam moi przyjaciele i znajomi poeci – że mogłam Was znowu spotkać, uściskać, posłuchać Was, Waszych wierszy, fragmentów prozy…Usynowić Wasze książki. Pogadać, pośmiać od serca tak, że cała paczka chusteczek mi zamokła – od tego serdecznego śmiechu (Ukochana Moja Wariatko Reno Renata RM, Moja „po sercu” Magdo Magdalena Tarasiuk, pewny i krytyczny Bogdan Zdanowicz i niepewny i krytyczny Jacek Ozaist,.. i pozostali mili mi po piórze i po duszy! Ola Słowik – jakże mi miło było zobaczyć Cię i uściskać osobiście Niestety zabrakło czasu (jak zwykle), żeby być w Kaliszu do ostatniej strofy.
Nie pożegnałam się, przepraszam – już nie było kiedy. Ale za to „przywiozłam” Was wszystkich do mojego Mikołowa we wdzięcznej pamięci i
ciepełku lżejszej jakby i pogodniejszej duszy .

Mam nadzieję zobaczyć Was znowu za rok, albo, jak jakaś łaskawa muza pozwoli, to i i wcześniej.
DZIĘKUJĘ!!!

Roma Jegor

Publikacje

lyzka5

więcej

ISBN 978-83-937024-5-9

Almanach podsumowujący imprezy sezonu 2014 / 2015

a także podsumowujący pięciolatkę łyżki mleka

Łyżka mleka równie dobrze mogłaby nazywać się „Filiżanka kawy” i to byłaby prawda, bo idea stowarzyszenia narodziła się w kawiarni Belle epoque, w której bywałyśmy z Izą nader często. Iza pracowała wówczas nad tomem swoich sonetów-ekfraz. Kiedy trzeba było wymyślić nazwę, jeden z jej wierszy pisany do obrazu Marca Chagalla, pod tytułem „Łyżka mleka”, od razu wydał się Markowi Radeckiemu idealną nazwą stowarzyszenia promującego sztuki wszelakie. To było pięć lat temu. Nie wiedziałyśmy jak się zakłada stowarzyszenie, jak się robi festiwale, wystawy, koncerty i wiele innych rzeczy. Wiedziałyśmy, że chcemy zapraszać do Kalisza współczesnych poetów, i że razem z naszymi przyjaciółmi jesteśmy w stanie zrobić wiele. I robimy. Lepiej, gorzej, ale konsekwentnie. W tym roku odnotujemy piątą edycję Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej, imprezy, która, mamy nadzieję, zapisała się już na stałe w kalendarzu miejskich imprez, a która sprawia, że w listopadzie wszystkie drogi prowadzą nad Prosnę. Każdy z nas, mrówek-robotnic, to inna osobowość i każdy ma do zaoferowania coś, czego nie ma nikt poza nim. Pewnie dlatego nasze działania są szerokie i różnorodne. A teraz najważniejsze! Lubimy się w tej naszej łyżce, wybaczamy sobie błędy, potknięcia, humory, stanowimy zespół i to dobrze rokuje na kolejną pięciolatkę.

[Aneta Kolańczyk]

Na festiwalu odbyły się premiery 2 książek wydanych przez nasze stowarzyszenie w serii BIBLIOTEKA ŁYŻKI MLEKA

okladka-szczenieokladka szufkady

TOM 3: Teresa Rudowicz, Szczenię, red. Izabela Fietkiewicz-Paszek i Bogdan Zdanowicz, ilustr. Teresa Rudowicz, projekt okładki Andrzej Sznejweis, posłowie Izabela Fietkiewicz-Paszek. [listopad 2015]

TOM 4: Magdalena Krytkowska, Szuflada św. Anny, red. Aneta Kolańczyk i Bogdan Zdanowicz, ilustr. Rafał Babczyński, posłowie Izabela Fietkiewicz-Paszek. [listopad 2015]

a także prezentacja książki wydanej w 2015

rok z poezją okładka

TOM 2: Andrzej Tylczyński, Rok z poezją, red. Bogdan Zdanowicz, projekt okładki: Aleksandra Dunaj, grafiki ze strony http://www.olddesignshop.com, posłowie Izabela Fietkiewicz-Paszek. [kwiecień 2015]

REGULAMIN V TURNIEJU JEDNEGO WIERSZA im. Wandy Karczewskiej

/14 listopada 2015/

 Organizatorem V Turnieju Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej zwanego dalej Turniejem jest Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka.

 1. Turniej odbywa się 14 listopada 2015 w Sali Studio Centrum Kultury i Sztuki (Kalisz, ul. Łazienna 6) w ramach V Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. W. Karczewskiej. Początek przesłuchań o godz. 12:00.
 1. Formą uczestnictwa w turnieju jest osobista prezentacja wiersza własnego autorstwa. Organizator może w uzasadnionych przypadkach wyrazić zgodę na prezentację utworu przez osobę wskazaną przez autora.
 1. Do turnieju będą dopuszczeni autorzy po dokonaniu rejestracji w dniu imprezy od godz. 11:00. Podczas rejestracji należy przedstawić dowód tożsamości i przekazać sekretarzowi 3 egzemplarze utworu, który będzie prezentowany w konkursie, w formie wydruku komputerowego. Należy także zaznaczyć, jeśli prezentowany utwór ma być oceniany dodatkowo w kategorii „nagroda specjalna dla poety z Kalisza” lub/i „dla poety przed debiutem książkowym.”
 1. W turnieju mogą być prezentowane utwory o dowolnej tematyce, napisane w języku polskim, które nie były nagradzane w innych konkursach ani drukowane w czasopismach oraz publikacjach książkowych. Dopuszcza się teksty publikowane w internecie.
 1. Prezentacja utworu nie może przekroczyć 3 minut.
 2. Wiersze prezentowane w turnieju będą oceniane przez jury w składzie: Janusz Drzewucki (przewodniczący), Andrzej Szaflicki i Radosław Wiśniewski.
 1. Sekretarzem turnieju jest Dorota Ryst.
 2. Pula nagród wynosi 3000 zł. Ponadto przewidziano: 500 zł – nagroda specjalna  dla poety z Kalisza i 500 zł – nagroda specjalna dla poety przed debiutem książkowym, Jury podejmuje decyzję o podziale nagród.
 1. Zwycięzca turnieju otrzyma oprócz nagrody finansowej Statuetkę im. Wandy Karczewskiej (projekt i wykonanie Włodzimierz Ćwir).
 1. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatora.
 2. Dodatkowe informacje o konkursie na stronie www.lyzkamleka.poezja-art.eu. Wszelkie pytania kierować należy na adres: lyzkamleka@gmail.com.
 1. Nagrody finansowe w Turnieju oraz statuetka finansowane są ze środków budżetu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.

V Turniej Jednego Wiersza

Protokół z posiedzenia Jury V Turnieju Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej

Jury w składzie:

– Janusz Drzewucki (przewodniczący)

– Andrzej Szaflicki

– Radosław Wiśniewski

po wysłuchaniu w dniu 14 listopada 2015 r. wierszy 48 autorów postanowiło przyznać następujące nagrody:

I nagrodę (1000 zł + statuetka) – Annie Marii Wierzchuckiej

II nagrodę (700 zł) – Paulinie Waszkiewicz

III nagrodę (500 zł) – Tadeuszowi Hutkowskiemu

4 wyróżnienia po 200 zł: Annie Mochalskiej, Joannie Pucis, Piotrowi Przybyle i Adamowi Bolesławowi Wierzbickiemu

Nagrodę dla autora przed debiutem książkowym (500 zł) – Marcinowi Królikowskiemu

Nagrodę dla twórcy kaliskiego (500 zł) – Krzysztofowi Martynie

Janusz Drzewucki przyznał swoją nagrodę specjalną Piotrowi Przybyle

Radosław Wiśniewski przyznał swoją nagrodę specjalną Piotrowi Przybyle

Andrzej Szaflicki przyznał swoją nagrodę specjalną Esterze Modnickiej

Ponadto jury zauważyło i postanowiło wyróżnić dobrym słowem utwory następujących autorów: Monika Dubiel, Bogusław Olczak, Wojciech Michalec, Eliza Falco Lipska, Dorota Surdyk.

Sekretarz jury – Dorota Ryst

Janusz Drzewucki (przewodniczący)

Andrzej Szaflicki

Radosław Wiśniewski

29.09.2015 małe 001 _DSC0286 - Kopia 29.09.2015 małe 004 29.09.2015 małe 027