VI Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej, 4-6.11.2016

festiwal2016

Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej, który odbędzie się od 4 do 6 listopada po raz szósty, jest dorocznym świętem literatury, a także podsumowaniem kolejnych sezonów działań Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Nazwa poetycki to hasło wyjściowe, nasze przedsięwzięcie ma charakter interdyscyplinarny, zapraszamy nie tylko miłośników poezji, ale literatury w ogóle, a także teatru, muzyki, sztuk wizualnych. Jednocześnie staramy się konsekwentnie dbać o przywracanie czytelnikom i krytykom twórczości i postaci Wandy Karczewskiej – poprzez serię wydawniczą Powrót do Karczewskiej, liczne opracowania, konkursy dla młodzieży, akcje pisania tekstów inspirowanych poezją naszej patronki, wykłady etc. Do listopadowego Kalisza od lat przyjeżdżają twórcy i miłośnicy literatury z całej Polski i spoza jej granic. W ciągu 5 edycji festiwalu wystąpiło u nas blisko 100 poetów-gości, a ponad 200 osób wzięło udział w Turnieju Jednego Wiersza. Każda edycja to także koncert, wystawa malarstwa, rękodzieła czy fotografii, spektakle, monodramy, wykłady, prezentacje nowości wydawniczych, nasze publikacje książkowe, udział uczniów szkół średnich, młodych recytatorów i aktorów. Jedno jest pewne: impreza wpisała się w kalendarz najważniejszych ogólnopolskich wydarzeń literackich, a jej ranga jest coraz znaczniejsza.

Z dumą zapraszamy więc na szóstą edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej, który, jak zawsze, odbywa się w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przy ul. Łaziennej 6.  Wszystkie imprezy (z wyjątkiem spektaklu, który wystawimy w piątek o godz. 20:oo na Dużej Scenie) odbywają się na Sali Studio Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny. Festiwal jest finansowany przy udziale środków finansowych Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.

PROGRAM

PIĄTEK, 4 listopada

14:30 Marek Czuku i Grupa Literyczna na Krechę: Anna Baśnik, Justyna Koronkiewicz, Anna Nawrocka, Tomasz Fellmann, Wojciech Michalec 

2016krecha-kopia

Ogólnopolska Grupa istnieje od 2011 r., z inicjatywy poetki Łucji Dudzińskiej, skupia adeptów poezji, prozy, krytyki literackiej, fotografów, muzyków, malarzy. Liczy ponad 100 osób, które dbają o bezinteresowne upowszechnianie i promocję twórczości. Na festiwalu Grupa prezentuje się po raz trzeci.

15:15 Stolik Romy Jegor: Grzegorz Kielar i Leszek Żuliński

kielar-zulinski-kopia

kielar leszek

Grzegorz Kielar mieszka w Tarnowskich Górach. Wydał 3 książki poetyckie: I chyba lepiej tak (2011), Skrajem (2014) oraz Węzły, węzełki (2016). KILKA WIERSZY G.K.  

Leszek Żuliński autor ponad 30 książek poetyckich i krytycznoliterackich, ponad 3 tys. publikacji prasowych, redaktor, dziennikarz prasowy i telewizyjny.Członek Honorowy Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka.

16:00 Zaułek Wydawniczy Pomyłka: Cezary Sikorski i Anna Musz

annamuszczareksikorski

Anna Maria Musz pracuje jako copywriterka, prowadzi własną agencję reklamową. mieszka w Trzebnicy. Wydała tomy poezji: Errata do trzech wymiarów (2010), Odrastamy z kamienia (2011), Inkantacje (2013), Lot nad miastem (2016). Kilka wierszy AMM.
Cezary Sikorski, poeta, filozof, eseista. Właściciel Zaułka Wydawniczego Pomyłka. Mieszka w Szczecinie. Autor 6 tomów poetyckich i kilku książek eseistycznych.

16:45 Krzysztof Schodowski prezentuje: wystawa prac Anny Marii Rusinek

anna-maria-rusinek

Anna Maria Rusinek ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Katowicach oraz Akademię Pedagogiczną na wydziale  Malarstwa Instytutu Sztuki w Krakowie pod kierunkiem prof. Stanisława Sobolewskiego. Tworzy zarówno drobne formy malarskie, jak i duże płaszczyzny figuralne. Obecnie zajmuje się aktem i portretem w malarstwie. Jej sztuka jest powrotem do coraz rzadszej dziś rzetelnej pracy technologicznej. Artystka brała udział w licznych wystawach indywidualnych, a jej prace znajdują się w kolekcjach i zbiorach prywatnych w kraju, Europie i za oceanem. Anna Maria Rusinek zajmuje się również pracę pedagogiczną, prowadzi profesjonalne warsztaty malarstwa i rysunku dla kandydatów na studia artystyczne. Maluje także portrety na zamówienie.

17:15 Teresa Rudowicz prezentuje: Maria Broniewska-Pijanowska, Krzysztof Mich i Paweł Łęczuk

one-day-i-marysia

Majka Broniewska Życie Marii Zarębińskiej odtwarza ze wspomnień jej córka, Maria Broniewska- Pijanowska. Pierwsza część książki to rozmowa Anety Kolańczyk z Marią Broniewską- Pijanowską. Ilustracją wspomnień są liczne zdjęcia z rodzinnego archiwum. Druga część książki zawiera Opowiadania oświęcimskie, które Zarębińska pisała w obozie. Maria Broniewska-Pijanowska jest Honorową Członkinią Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka.

one day in calisia okładka - Kopia To więcej niż książka: wielowymiarowy dialog przeszłości z tu i teraz. Migawka aparatu Krzysztofa Micha zamyka w kadrach odbicia budynków, miejsc, ludzi, sytuacji. Pozwala przenikać się wzajemnie obrazom i historiom, które opowiada poeta, Paweł Łęczuk. Bohaterem książki jest Kalisz. Takiego prezentu dotąd nie mieliśmy. Hołd, dzięki któremu miasto wzbogaca się o szczególny portret. W ub. r. na festiwalu dwukrotnie obejrzeliśmy spektakl One Day in Calisia, teraz artyści wracają do nas z książką.

18:00 Oficjalne otwarcie festiwalu – Beata Dąbrowska

18:15 Rozmowy z piórami III: Krystyna Caban, Beata Patrycja Klary, Teresa Rudowicz

pioraplakatpiora-2

Beata Patrycja Klary o wywiadach i swoich rozmówcach:

piora1 Blaskiem Rozmów z piórami są ludzie. Ci wszyscy anonimowi, którzy zainspirowali mnie swoimi pytaniami do jej napisania, oraz jej bohaterowie. Pomysł narodził się na jednym ze spotkań poetyckich z moimi wierszami. Ktoś z sali zapytał: a kogo pani dzisiaj czyta? Jakie nazwiska warto znać? Opowiedziałam bez namysłu: Fijałkowska, Samsel, Suchanek, Rolando, Fietkiewicz, Żuliński, a i kim był Furman trzeba wiedzieć. A potem uświadomiłam sobie: przecież ja ich wszystkich znam! A skoro tak, to mogę z nimi porozmawiać i w ten sposób przybliżyć czytelnikom.

piora2Część druga książki – kolejny tuzin artystów słowa. Dwunastu poetów i dwanaście różnych widzeń poetyckiego świata. Wyjątkowi mężczyźni o najróżniejszych doświadczeniach z literaturą. Wszyscy Oni jednak poza pisaniem poezji czy prozy robią coś jeszcze w ogrodzie literackim. Cenię ich za to, a w większości przypadków również bardzo lubię. Za tę przygodę serdecznie moim rozmówcom dziękuję.
Byliście dla mnie wielka inspiracją.

B.P. Klary zdrowo pociągnęła swoich rozmówców za język. A poeci, jak to poeci, reprezentują różne typy wrażliwości. I rozmaicie własne wizje świata (przez pryzmat literatury) wykładają. Czasem słyszymy wysokie „c”, czasem posiłkują się żartem lub anegdotą – lecz zawsze jest to próba przyszpilenia tego, co w ich pojęciu ważne dla istoty literackiej twórczości. (…) Lektura Rozmów z piórami pozwala uświadomić sobie jawne i ukryte bogactwo życia literackiego kraju – i tego na szczeblu ogólnopolskim, i tego w tak zwanych małych ojczyznach, na szczeblach lokalnych. Dodać trzeba, że „wywiadowczyni” świetnie sobie radzi z pilotowaniem rozmów – mnożąc często pytania niebanalne, drążące. Dzięki czemu uzyskujemy barwny, żywy obraz. (z recenzji Szymona Prowackiego)

piora3rozmowy

19:00 Dialog poetycki: Dorota Nowak i Marek Czuku

dorotanowakmarekczuku

opium igly-i-szpilki

Dorota Nowak – studiowała matematykę, rachunkowość i finanse oraz psychologię. Poza poezją jej pasją jest bieganie. Mieszka w Nowym  Tomyślu. Wydała 2 książki poetyckie: Na dwa (2012) i opium (2015).

Marek Czuku – poeta, krytyk, publicysta. Mieszka w Łodzi. Wydał 11 tomów poetyckich, ostatni to Igły i szpilki (2016).

20:00 „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka – spektakl w reż. Macieja Michalskiego (Duża Scena)

spektaklmrozekzap

Tegoroczny spektakl to autorskie odczytanie tekstu Sławomira Mrożka przez znanego nam z wcześniejszych adaptacji teatralnych – Macieja Michalskiego. Tym razem zapraszamy na wyspę, gdzie trzej rozbitkowie, w których rolę wcielają się Paweł Siemiński, Sergiusz Gołyski i Jurek Szukalski, toczą specyficzną walkę o przetrwanie. Nieprzypadkowo w ich tekstach znajdują się odniesienia do naszej codzienności, gdyż autora tekstu już wcześniej można było identyfikować jako gorzkiego, choć satyrycznego wizjonera i proroka, ale nade wszystkiego wnikliwego obserwatora rzeczywistości. 

Do trójki naszych bohaterów dołączają z pomocą postaci dramatu odtwarzane przez Włodzimierza Garsztkę, Adama Kaletę, a nawet samego reżysera przedstawienia, Macieja Michalskiego.

SOBOTA, 5 listopada

12:00 VI Turniej Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej – nagroda główna: statuetka Wandy (projekt i wykonanie Włodzimierz Ćwir), nagrody finansowe: pula 4 tys. zł

turniej                   POBIERZ regulamin

15:30 Beata Wicenciak i Tomasz Paszek: podsumowanie sezonu, rozstrzygnięcie II Konkursu Poetyckiego im. Rodziny Wiłkomirskich oraz II Konkursu na Recenzję, mini-wystawa prac Wiktorii Przybeckiej (uczennicy ZSTiE w Kaliszu)

podsumowanie_plakatpodsumowanie

II konkurs Wiłkomirskich konkursnarec2016

wiktoria

Wiktoria Przybecka (rocznik 1999) o sobie: Jestem uczennicą Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych – Technikum nr 4 w Kaliszu, rozwijam swoje umiejętności i pasje w klasie o profilu grafika komputerowa. Jeszcze nie wiem, czy i jak wiąże z tym przyszłość, ale od dawna ciągnie mnie w tym kierunku. Mimo tego, że jestem osobą mało energiczną i bardzo spokojną, uwielbiam szalony świat festiwali muzycznych i dźwięków instrumentów smyczkowych, głównie wiolonczeli.

wiktoriaosobie

16:30 Magdalena Koperska prezentuje: nowości wydawnictwa ANAGRAM w rozmowie z Izą Fietkiewicz-Paszek i Leszkiem Żulińskim.

Wydawnictwo ANAGRAM powstało w 1991 r. z myślą o miłośnikach poezji. W seriach miniatur znajdziemy utwory najwybitniejszych poetów świata, jak i poezję nieco zapomnianych twórców, poezję wciąż jednak żywą i ważną, taka jak np. liryka z kręgu Orientacji Poetyckiej Hybrydy. Wydawnictwo przypomina poezję Kochanowskiego, Norwida, Staffa, Leśmiana, Wojtyły, Twardowskiego, Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej, lirykę francuską, rosyjską niemiecką i inne równie piękne utwory.

2016anagram

 okladka_tomik_poliptyk_produkcyjny rzeczy niepozor. okla okej 2.indd Zdzislaw Miklaszewicz okadka.inddBallada o domu 90+148+5+148+90 x 210 ok 2.indd

17:00 Iza Fietkiewicz-Paszek: Literatura w Dobrej Formie – prezentacja kwartalnika EleWator, wydawnictwa FORMA oraz jego autorów. Bogusław Kierc, Dorota Ryst, Karol Samsel, Grzegorz Strumyk, Łukasz Suskiewicz.

nominacje i nagrody dla książek FORMY 

formaplakat

 

Celem Wydawnictwa FORMA jest promowanie ambitnej współczesnej polskiej poezji i prozy. Takich, które nie mają i nie chcą mieć nic wspólnego z tym, co uchodzi za literaturę w świecie rynku i reklamy. FORMA od 2000 r. wydała ponad 200 tytułów.

forma

 

nowy-folderEleWator jest pismem, w którym oprócz najnowszej prozy i poezji uznanych i debiutujących autorów znaleźć można teksty literackie przetłumaczone na język polski, szkice o literaturze i jej najwybitniejszych twórcach, a także eseje, felietony i recenzje.

19:30 Leszek Żuliński prezentuje: Piotr Tenczyk

Piotr Tenczyk – Aktor, reżyser i literat. Autor książek: Wiersze o ludziach (STDzJ, 2013), Poemat o czasie przeżytym (Zaułek Pomyłka, 2015), Odyseja (Zaułek Pomyłka, 2016). strona autorska

tenczykplakatpiotr_tenczyk

20:30 Wieczór autorski: Mirka Szychowiak w rozmowie z Teresą Rudowicz

plakatmirka

mirka1 mirka214686055_1343770125663605_1922176853_n

MIRKA SZYCHOWIAK. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Publikowała w Obrzeżach, Nowej Okolicy Poetów, Cegle, Szafie, Trumlu, Arteriach, Arkadii, Dyskursie, Odrze.  Laureatka kilkunastu ogólnopolskich konkursów poetyckich. W 2005 r. ukazał się jej debiutancki tomik Człap story, w 2010 r. kolejne dwa tomiki poetyckie: Jeszcze się tu pokręcę (nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2011) oraz Proszę nie płakać (jako główna nagroda w OKP Malowanie słowem). W 2015 r. ukazał się czwarty tom poetycki – Gustaw znikąd oraz debiut prozatorski Mirki Szychowiak – Gniazdozbiór. W tym samym roku została finalistką Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W październiku 2016 ukazał się piąty tomik poetycki autorki – Jakie to życie jest krępujące. Jej teksty znajdują się w antologii dolnośląskiej literatury Rozkład jazdy, w Warkoczami. Antologia nowej poezji;  we wrześniu tego roku wiersze Mirki Szychowiak, przetłumaczone na język ukraiński, znalazły się w tomie Nielegalny prąd. Antologia wierszy wrocławskich i podwrocławskich w wyborze Jacka Bieruta. Jej teksty tłumaczone były również na język angielski: w dwujęzycznej antologii Free over blood wydanej w październiku przez Off_Press i Zeszyty Poetyckie oraz w European Literature Network. Autorka mieszka w Księżycach pod Wrocławiem. Mirka Szychowiak była dwukrotnie naszym gościem – w marcu 2011 roku (spotkanie autorskie z cyklu zwiersz się z nami pod wieczór) oraz w listopadzie 2011 (I Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej).

21:30 Koncert zespołu Świt Żywych Muzyków

koncert-sobota-vi-festiwal14610780_1101912173179639_2050134741_n

Świt Żywych Muzyków – nowoczesne brzmienie, autorska muzyka, teksty stylizowane gwarą warszawską. Zespół – jak twierdzi autorka tekstów, Anna Maria Wierzchucka (zdobywczyni ubiegłorocznej statuetki Wandy Karczewskiej!) – powstał bo musiał i działa do dzisiaj. Poetyckie teksty piosenek podszyte gwarą warszawską zainspirowały lidera zespołu do stworzenia ciekawej formy folku miejskiego. Autorska muzyka interesująco zinstrumentalizowana, unosząca się na wierszach o ludzkich losach i cierpieniu, z dużą dawką dystansu i humoru, pozostawia w słuchaczu niezatarte wspomnienia. W tle koncertu, na ekranie, pojawią się animacje, które także są autorstwa członków zespołu.

oraz rozstrzygnięcie VI Turnieju Jednego Wiersza i oficjalne zakończenie Festiwalu

NIEDZIELA, 6 listopada

10:00 Karol Samsel: „Wanda Karczewska – próba syntezy monograficznej”

wanda

dr Karol Samsel – historyk literatury, filozof, poeta, adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydz. Polonistyki UW. Wydał 10 tomów wierszy. Współredagował prace poświęcone Norwidowi i Fredrze, członek Polskiego Towarzystwa Conradowskiego, prezes Warszawskiego Koła Norwidologicznego oraz Koła Literatury i Kultury Modernizmu. Redaktor działu esejów i szkiców kwartalnika eleWator, badacz życia i twórczości Wandy Karczewskiej, redaktor serii wydawniczej stowarzyszenia Powrót do Karczewskiej. Członek Honorowy Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka.

11:00 Jerzy Szukalski prezentuje: bajki Teresy Rudowicz (Anety Kolańczyk) i Anny Sity

bajki

Teresa Rudowicz, poetka, regionalistka, animatorka kultury, autorka tekstów piosenek – prezentuje się w kolejnej odsłonie: jako autorka bajek dla dzieci. Krótkich, rymowanych. Zabawnych i mądrych. Zaskakujących i wzruszających. Dla dużych i małych. Do wierszowanych historyjek o zwierzętach (i nie tylko) niezwykłe ilustracje stworzyła Anna Sita – ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, podręczników językowych, pracowała jako animatorka w Poznańskim Studiu Filmów Animowanych, gdzie wykonywała również dekoracje do filmów animowanych. Zajmuje się grafiką komputerową, ceramiką i szkłem unikatowym.

12:00 „Na pełnym morzu” raz jeszcze – powtórka spektaklu dla młodzieży.

zap

Protokół Turnieju Jednego Wiersza VI Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej z dnia 5 listopada 2016 r.

Jury w składzie

przewodniczący – Leszek Żuliński

członkini – Roma Jegor

członkini – Anna Maria Wierzchucka

sekretarz – Aleksandra Konieczny

po wysłuchaniu 34 wierszy postanowiło przyznać

I Nagrodę – Marek Stachowiak (700 zł oraz statuetka)

II Nagrodę – Dawid Staszczyk (500 zł)

III Nagrodę – e/e Joanna Chachuła (400 zł) i Magdalena Gałkowska (400 zł)

oraz 5 równorzędnych wyróżnień

Przemko Janiszko (200 zł)

Grzegorz Kielar (200 zł)

Justyna Koronkiewicz (200 zł)

Czesław Markiewicz (200 zł)

Anna Nawrocka (200 zł)

W kategorii Przed Debiutem nagrodę otrzymuje Krzysztof Schodowski (500 zł)

W kategorii Poeta z Kalisza nagrodę otrzymuje Krzysztof Martyna (500 zł)

Na tym obrady zakończono.

Jury

przewodniczący – Leszek Żuliński

członkini – Roma Jegor

członkini – Anna Maria Wierzchucka               sekretarz – Aleksandra Konieczny

Kalisz, 5 listopada 2016