Ownt Lid – koncert pieśni żydowskich, 12.11.2017

Ownt lid – Wieczorna pieśń – zapraszamy na niezwykły koncert, próbka w LINKU

 

Zapraszamy na wyjątkowy, nastrojowy koncert pieśni żydowskich OWNT LID –WIECZORNA PIEŚŃ, w wykonaniu Urszuli Makosz i towarzyszących jej muzyków z Krakowa.

sala studio, wstęp wolny za wejściówkami

OWNT LID – WIECZORNA PIEŚŃ
Skład zespołu:
Urszula Makosz – śpiew
Paweł Pierzchała – fortepian
Michał Chytrzyński – skrzypce
Michael Jones – skrzypce, altówka, djembe, ravanhuta

Repertuar zawiera pieśni o zróżnicowanej tematyce i nastroju, w trzech żydowskich językach; tradycyjne i autorskie piosenki w języku jidysz, pieśni w języku hebrajskim oraz utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, w których słychać wpływ muzyki hiszpańskiej, arabskiej i bałkańskiej. Projekt łączy żywiołowe i ekspresyjne brzmienia z nastrojowymi, melancholijnymi dźwiękami piosenek śpiewanych i tworzonych w polskich „sztetlach”, m.in. przez Mordechaja Gebirtiga i innych twórców ludowych. Program powstał w 2007 roku i został zaprezentowany na większości festiwali kultury żydowskiej w Polsce; grany był też za granicą.
Urszula Makosz – charyzmatyczna pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich, charakteryzująca się oryginalną, ciemną barwą głosu. Występuje z solowymi recitalami, realizuje różnorodne projekty muzyczne, bierze udział w spektaklach muzycznych i musicalach. Występuje w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Kanada, Szwecja, Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Słowacja). Stypendystka KlezKanady i gość programu „East meets West” w Kanadzie. Współpracuje z gwiazdą światowych scen klezmerskich Christianem Dawidem (projekt „Bluer than Blue”), zespołem Klezzmates, krakowskim poetą Michałem Zabłockim (spektakl „W niepokoju”), Dorotą i Darkiem Wasilewskimi (udział w koncercie „Muzyka jest kobietą” w Teatrze Polonia). Wystąpiła gościnnie z kabaretem Piwnica Pod Baranami (m.in. podczas „Koncertu dla Piotra S.” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Wystąpiła m.in. na XV, XVII i XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, The Leonard Cohen Event. Współpracowała z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (płyta CD „Pieśni getta”) oraz Krakowską Operą Kameralną (konsultacje pieśni jidysz).

 

 

 

 

 

CKiS Kalisz – newsletter:

Zorganizowany przez stowarzyszenie „Łyżka mleka” niedzielny recital Urszuli Makosz „Ownt lid – wieczorna pieśń” był egzotyczną mieszanką ludowych dźwięków – żydowskich, arabskich i hiszpańskich. W wypełnionej po brzegi Sali Studio CKiS zabrzmiały tradycyjne pieśni w języku jidysz, hebrajskim oraz ladino – charakterystycznym dla kultury muzycznej Żydów zamieszkujących Półwysep Iberyjski. 

Urszula Makosz z Krakowa od wielu lat zajmuje się muzyką żydowską. Rytmicznie pojawia się na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, występuje także na Wielokulturowych Myślenicach, Etnicznych Inspiracjach w Warszawie, Wielokulturowym Zgierzu, Ogólnopolskim Dniu Dialogu z Judaizmem w Kielcach, Dniu Izraela we Wrocławiu czy podczas ceremonii takich jak wręczenie odznaczeń Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata oraz otwarcie – ufundowanego przez Księcia Walii, Karola – Jewish Community Center w Krakowie. Uczestniczyła w warsztatach piosenki jidysz i muzyki klezmerskiej podczas Yiddish Summer Weimar i Internationales Klezmer Festival Fuerth (Niemcy).
W 2008 roku została również stypendystką KlezKanady i gościem programu „East meets West” w Kanadzie. Jest niekwestionowaną znawczynią tematu, a jednocześnie charyzmatyczną pieśniarką.

Wieloletnie i dogłębne zainteresowanie żydowską pieśnią pozwoliło jej na skompletowanie urzekającego i różnorodnego repertuaru, obejmującego utwory w trzech żydowskich językach. Makosz wykonuje tradycyjne i autorskie piosenki w języku jidysz, pieśni w języku hebrajskim oraz utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, w których słychać wpływ muzyki hiszpańskiej, arabskiej i bałkańskiej. Jej projekt „Wieczorna pieśń”, z którym zjechała pół Polski i kawał świata, łączy żywiołowe i ekspresyjne brzmienia z nastrojowymi, melancholijnymi dźwiękami piosenek śpiewanych i tworzonych w polskich „sztetlach”, m.in. przez Mordechaja Gebirtiga i innych twórców ludowych.

Krakowskiej wokalistce w tym programie towarzyszy Paweł Pierzchała – pianista „Piwnicy pod Baranami”. W Kaliszu dołączyli do nich skrzypek Michał Chytrzyński, również związany z krakowskimi teatrami i multiinstrumentalista Michael Jones, Brytyjczyk, który kilkanaście lat temu zakochał się w Krakowie. Koncert finansowo wsparł Samorząd Województwa Wielkopolskiego.