2013/14

35.

W połowie czerwca 2014 ruszył zerowy numer młodzieżowej gazety internetowej HAJDPARK tworzonej w całości przez uczniów naszej szkoły, na razie jest 5 stałych rubryk: Aktualności z miasta, Felietony, Kultura, MŁODZI MOGĄ WIĘCEJ, Sport i jest to – zgodnie z zapowiedziami młodych dziennikarzy – dopiero początek.

hplogo

W najbliższym czasie redaktorzy hajdPARKu wezmą udział w projekcie „Młodzieżowa Akademia Społecznego Reportażu” dofinansowanym w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz w warsztatach wideo vj-ingu w ramach projektu „Wizualna strona miasta – Kalisz wczoraj i dziś”.

34.

5 czerwca młodzież z klasy IIIc ZSTiE wzięła udział w zajęciach pt. „Uciekam z gębą w rękach”. To swobodne wariacje na temat gombrowiczowskiej powieści i próba pracy ze swoim wewnętrznym „Ja”. Twarz jest maską, która od urodzenia do śmierci ulega ciągłym przemianom. To jeden z najstarszych symboli, pozwalający ludziom przeobrazić się, wyrosnąć ponad siebie, ale także uświadomić sobie mroczne strony naszej natury oraz przezywciężyć strach.

_DSC0024 - Kopia

Celem tych zajęć było przede wszystkim pobudzenie ciekawości poznawczej, rozwijanie indywidualnych zdolności twórczych oraz dostrzegania zjawiska korelacji sztuk.

33.

BRAMA DO LA STRADY – 2 uczennice i 6 uczniów ZSTiEwzięło udział w warsztatach teatralnych w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych La Strada 2014 wraz z niemal czterdziestoma innymi osobami z Czech, Węgier, Słowacji, Włoch i Polski (Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Wrocławia).

OBEJRZYJ FILM

kpol1LA STRADA 2014 format DRUK got kpol2  kpol kpol8 kpol9

  • Węgry Teatr Winged Dragons – interaktywny teatr uliczny, spektakl przygotowany przez dyrektora artystycznego Teatru Winged Dragons, Davida Fekete. Filip Grabiński (1 B) i Mateusz Lipke (2 F)

kpol5  węgierska2 węgierska1 węgierska

  • Polska. „Lot nad kukułczym gniazdem”, spektakl z elementami pantomimy, akrobatyki, teatru dell’Arte, żonglowania, improwizacji tanecznej, improwizacji z partnerem oraz z przedmiotem pod muzykę klasyczną, współczesną, jazzową, etniczną itd, pod kierownictwem Mikołaja Wiepriewa (reż. Teatru Nikoli) i Dominiki Jucha. Adrian Kolańczyk i Filip Szkarudzina (1 B)

polska polska1 polska2

  • Słowacja. Po pięciodniowym kursie autorskiego teatru form: (współ)działania z Wewnętrznym Partnerem, tworzenia scenografii, masek teatralnych uczestnicy zaprezentowali przedstawienie: „Słowacki mit o Tatrach Wysokich” pod kierownictwem Moniki Necpálovej, autorki, aktorki i reżyserki autorskich projektów teatralnych, wykładowczyni pedagogiki twórczej i dramatu, Absolwentki Akademii Muzycznej w Pradze, Wydziału Twórczości autorskiej i Pedagogiki – specjalizacja Teatr. Daria Maciaszek i Ewelina Molka (kl. 2 F) oraz Karol Filipowicz i Jan Galuba (kl. 2 B)

kpol3kpol6kpol7

[galeria foto]

informacja o warsztatach na stronie CKiS

Uczestnicy projektu Prezydenta Kalisza, p. Janusza Pęcherza.

u prezydenta zdjęcia ze strony Urzędu Miejskiego

wKaliszu

32.

1m 2m

kartka adrian kartka mateusz2 laureat6 pr

31.

20 maja przypadała 65 rocznica urodzin Kazimierza Furmana. Z tej okazji Beata Wicenciak przeprowadziła w klasie 3 D ZSTiE interdyscyplinarne warsztaty w oparciu o wiersz Furmana „Rozmowa z Papuszą”, wywiad z Papuszą, pochodzący z archiwalnych nagrań Polskiego Radia, wiersza Papuszy „Tyle głodów i bied” w wykonaniu śpiewaczki operowej Elżbiety Towarnickiej i wierszy-kaligramów Izabeli Fietkiewicz-Paszek. Ta różnorodność poetyk i głosów była doskonałą okazją do zapoznania się z sylwetkami Furmana i Papuszy, ale przede wszystkim pozwoliła na indywidualny przekład ich twórczości za pomocą własnych kaligramów. Dodatkową atrakcją były kaligramy Izabeli Fietkiewicz-Paszek, która nie jest dla młodzieży  tylko nazwiskiem na okładce, ale osobą, którą znają i z którą spotykają się co dzień.

furman1  furman3

furman2  strona impreza

30.

16 maja minęła 30. rocznica śmierci Andrzeja Babińskiego, poety wyklętego, przyjaciela Edwarda Stachury i Ryszarda Milczewskiego-Bruno, którego 35-lecie śmierci przypadło dzień później, czyli 17 maja. Z tej okazji Beata Wicenciak przeprowadziła w klasie 3 D ZSTiE warsztaty, na których młodzież zapoznała się z sylwetkami trzech poetów i ich twórczością. Życie i przedwczesna śmierć całej trójki było okazją do refleksji na temat kondycji jednostki we współczesnym świecie, jej lęku, nieprzystosowania, zagubienia, wyobcowania, często odrzucenia, a w konsekwencji ucieczki w alkohol, obłęd lub śmierć.

Młodzież za pomocą bardzo prostych środków (gazeta), stworzyła swoją własną wizję dzisiejszego człowieka. Pesymistyczną i mroczną.

 kolaż warsztaty Babiński 2 - Kopia kolaż warsztaty Babiński 3 - Kopia kolaż warsztaty Babiński 5 - Kopia kolaż warsztaty Babiński 4 - Kopia kolaż warsztaty Babiński 1 - Kopia

galeria prac

strona imprezy

29.

Kaliski Dzień Ochrony Zabytków

rewitalizacja6 rewitalizacja5 rewitalizacja4 rewitalizacja3 rewitalizacja2 rewitalizacja1

GALERIA FOTO

16.04.2014. Rewitalizacja kaliskiej starówki, akcja zainicjowana przez uczniów z Liceum Plastycznego, spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Uczniowie trzecich klas ZSTiE włączyli się z pasją i zaangażowaniem. Wspólne działanie nie tylko rozwijało ich kreatywność i było doskonałą okazją do integracji, ale przede wszystkim okazało się  świetną zabawą, spontaniczną, żywiołową i twórczą.

28.

kolaż 1 - Kopia kolaż 2 - Kopia

 fot. Iza Fietkiewicz-Paszek

09.04.2014 chętni uczniowie z klas o profilu grafik komputerowy ZSTiE wzięli udział w Festiwalu Nauki i Sztuki zorganizowanym przez Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Festiwal ten był doskonałą okazją do skonfrontowania swoich uzdolnień i umiejętności z innymi uczestnikami, ale przede wszystkim stwarzał możliwość poddania swoich prac ocenie fachowców i znawców tematu.

27.

07.04.2014 młodzież klasy IIF i IIIB ZSTiE uczestniczyła w spotkaniu ze Stefanią Wodzińską. Tematem spotkania było powstanie warszawskie w relacji uczestników powstania – Urszuli Katarzyńskiej, łączniczki i Wiktora Matulewicza, członka harcerskiego batalionu Zośka. Stefania Wodzińska, przyjaciółka Barbary Wachowicz, poznała osobiście wielu uczestników powstania, z wieloma przyjaźni się do dzisiaj.

Powstanie warszawskie zostało przywołane z powodu 78 rocznicy debiutu Anny Świrszczyńskiej, która brała w nim udział jako sanitariuszka. Tematyce powstańczej poświęciła tom wierszy „Budowałam barykadę”, wydany w 1974 roku.

zstie 7 IV 2014 - Kopia  fot. Mateusz Pietrzak

strona imprezy

Wiersze z tego tomu posłużyły również Anecie Kolańczyk do przeprowadzenia warsztatów w klasie IE i ID ZSTiE, w których została wykorzystana metoda przekładu  intersemiotycznego.

guziki1 - Kopia guziki2 - Kopia guziki3 - Kopia guziki4 - Kopia guziki5 - Kopia

26.

WARSTstrona wydarzenia

fot. Katarzyna Kaźmierczak 1 fot. Katarzyna Kaźmierczak 2 fot. Katarzyna Kaźmierczak 3 fot. Katarzyna Kaźmierczak 4

fot. Katarzyna Kaźmierczak

otoczna fot. Antek Kolańczyk 1 otoczna fot. Antek Kolańczyk 12

fot. Antoni Kolańczyk

1 2 3 4 5

września fot. Antek Kolańczyk - Kopia

—————————————————————————————————————–

25.

01.03-30.03,2014 – uczennice kl 1E i 2E ZSTiE uczestniczyły w Kursie Rysunku i Malarstwa Piotra Króla [ABC DOBREGO RYSUNKU – kurs wstępny dla osób początkujących (I stopień)], na którym poznawały podstawy rysunku (prowadzenie kreski,skalę walorową, kontur, konstrukcję, kompozycję i nadawanie rysunkowi przestrzeni). Kurs jest punktem wyjścia do rozpoczęcia zaawansowanych studiów nad rysunkiem. Zajęcia odbywały się we wszystkie soboty marca w Szkole Rysunku i Malarstwa Piotra Króla w Łodzi

kr

Piotr Król

24.

21.03.2014 uczennice klasy 2F ZSTiE: Ewelina Molka, Daria Maciaszek i Dorota Król wraz z Anetą Kolańczyk wzięły udział w zajęciach z dziećmi w Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Piotrowie. Celem spotkania było wprowadzenie dzieci do filozofii. Wykorzystano powiastkę filozoficzną autorstwa Anety Kolańczyk i Magdaleny Krytkowskiej pt. „Droga”, będącą częścią zbioru „Opowieść o wędrujących strachach”. Tekst został dobrany tak, by podczas omawiania problemów filozoficznych dzieci mogły bazować na swoim codziennym doświadczeniu. W zajęciach została wykorzystana metoda dialogu w obrębie słów-kluczy: serce, rozum, wybór, los, droga. Całość zwieńczyły samodzielnie wykonane przez dzieci (różnymi technikami) strachy na wróble.

strach1 strach2

strona wydarzenia

galeria zdjęć

23.

15.03.2014 w trakcie Drzwi Otwartych w ZSTiE na młodzież czekały przygotowane niespodzianki w postaci gry językowej w skojarzenia. Do zabawy włączyli się nie tylko kandydaci na uczniów, ale również obecni uczniowie nauczyciele i rodzice. Wizualnym efektem ich pracy były samodzielnie wykonane zakładki do książek.

zakładki 2014-03-15 zakładki

22.

14.03.2014 klasy IIIC i IIF ZSTiE uczestniczyły w lekcji poświęconej Adamowi Asnykowi i jego związkom z Kaliszem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka Prezentację multimedialną wraz z rzetelnym komentarzem przygotowała i zaprezentowała pracownica biblioteki, Małgorzata Kowalewska. Celem tej prezentacji było zapoznanie młodzieży z życiem i twórczością Adama Asnyka, ale także rozbudzenie zainteresowania historia Kalisza i literackimi tradycjami miasta.

2014 bibliotka wykład o asnyku 14 III

galeria zdjęć

21.

11.03.2014 uczniowie klasy II F ZSTiE wraz z Beatą Wicenciak wzięli udział w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Spotkanie z grupą sześciolatków odbyło się w Filii nr 7 MBP im. Adama Asnyka. Dzieci pracowały metodą storyline z bajką Wandy Karczewskiej pt. „Przygody arcypsa Puka-Burego”

[Głównym jej założeniem metody Storyline, wypracowanej w Szkocji 20 lat temu, jest samodzielna aktywność uczniów i wykorzystywanie ich naturalnego entuzjazmu. Poprzez opowiadaną historię nauczyciel wraz z uczniami kreuje własny świat, bogate środowisko edukacyjne pozwalające dzieciom na podejmowanie różnorodnych aktywności w naturalny sposób. Metoda pozwala również na rozwinięcie umiejętności społecznych i umożliwia zespołową pracę. Nasi uczniowie nie tylko doskonale bawili się razem z przedszkolakami, ale przede wszystkim rozwijali swoją wrażliwość, inteligencję społeczną, kreatywność i empatię.]

przedszkole 11.03.2014

strona wydarzenia 

20.

W ZSTiE 05.03.2014 w klasie IB i 06.03 w klasie ID Aneta Kolańczyk i Beata Wicenciak przeprowadziły warsztaty poświęcone Kazimierzowi Ratoniowi w 72. rocznicę jego urodzin [w ramach cyklu „czytania rocznicowe”.

4 III 2014 raton w ZSTiE - Kopia  fot. Mateusz Pisula

Warsztaty miały na celu zapoznanie z biografią i twórczością zapomnianego poety. Uczniowie pracowali metodą słów-kluczy z wykorzystaniem kontrastu. W zajęciach został również zastosowany przekład intersemiotyczny jako metoda kształcąca sprawność językową uczniów podczas analizy utworów literackich. Czytanie różnorodnych kodów pozajęzykowych pobudza do wypowiedzi, pozwala kształtować mowę, uruchamia potrzebę spontanicznej ekspresji.

strona wydarzenia

galeria zdjęć

2014 Ratoń rocznicowo ZSTiE kl 1 dkl 1D 2014 Ratoń rocznicowo ZSTiE kl. 1bkl 1B

19.

Eskan Darwich 03.03.2014 na spotkaniu z młodzieżą klas pierwszych, drugich i trzecich ZSTiE wygłosił prelekcje pt. „Kobiety w tradycji i systemie bliskowschodnim”

_DSC0119 eskan

galeria zdjęć

18.

W ramach „czytań rocznicowych” 20.02.2014 odbyły się zajęcia poświęcone twórczości Iwaszkiewicza, które przeprowadziła w klasie 1 D ZSTiE  Barbara Nowak (polonistka, miłośniczka poezji, nauczycielka, wieloletnia dyrektorka szkoły, pełniąca funkcję doradcy metodycznego języka polskiego przy ODN w Kaliszu, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury, harcmistrz ZHP).

2014 Iwaszkiewicz rocznicowo ZSTiE 20 II - Kopia

W klasie 3 C warsztaty przeprowadziła  – Aneta Kolańczyk

2014 Iwaszkiewicz rocznicowo ZSTiE 20 II 3C kartki _DSC0001 - Kopia

galeria

17.

Uczniowie klasy 1B ZSTiE obejrzeli w Bibliotece Głównej im. Adama Asnyka czasową wystawę pt. Ciało i styl: o kobietach w prozie Zofii Nałkowskiej. Ekspozycja złożona z fragmentów powieści Zofii Nałkowskiej („Kobiety”, „Romans Teresy Hennert”, „Granica”) opisujących kobiety jej czasu zilustrowanych archiwalnymi fotografiami kobiet z początku XX wieku, a także zdjęciami samej Zofii Nałkowskiej. Pracownica biblioteki, pani Monika Waliś, opowiedziała uczniom o Zofii Nałkowskiej i wprowadziła w temat wystawy.

bliblioteka 18 II 2014 (3) bliblioteka 18 II 2014 (2) bliblioteka 18 II 2014 (1)  fot. Iza Fietkiewicz-Paszek

16.

Konsultacje dziennikarskie – redakcja tworzącego się w ZSTiE młodzieżowego pisma internetowego Hyde Park spotkała się z Danielem Aleksandrzakiem, doświadczonym dziennikarzem, animatorem kultury, specjalistą usług dtp (skład, łamanie, przygotowanie do druku gazet, książek oraz innych publikacji), budowy i konfiguracji stron www opartych na systemach cms, budowy i konfiguracji sklepów internetowych, usług public relations oraz fotografii reporterskiej, inicjatorem oraz prezesem Towarzystwa Przyjaciół Kościelnej Wsi.

2014 ZSTiE konsultacje dziennikarskie 17 II

15.                                                                     [Gimnazjum w Warcie]

11.02.2014 – warsztaty literackie: 15 literacko uzdolnionych uczennic Gimnazjum w Warcie Poetka, bibliotekarka i animatorka kultury, Ania Baśnik, oraz Łyżka Mleka w składzie Aneta Kolańczyk, Beata Wicenciak i Izabela Fietkiewicz-Paszek. Praca z tekstami współczesnych poetów – w tym gości naszych spotkań – i z wierszem Wandy Karczewskiej „Wigilia z Frasobliwym” oraz tworzenie własnych tekstów literackich.

Warta Gimnazjum - warsztaty 11 II 2014

14.

W styczniu 2014 w kl. III C ZSTiE Aneta Kolańczyk przeprowadziła warsztaty literackie na podstawie książki „Kolaże” autorstwa niemieckiej noblistki, Herty Mueller. Zabawa słowem-tworzywem: wycinanki z gazet, wyklejanie różnokształtnych i różnobarwnych słów, składanie ich w nowe słowa, zdania i nowe opowieści, pozwala nie tylko na uruchomienie fantazji w tworzeniu własnych historii, ale i na nadanie wypowiedziom ciekawej wizualnej formy.

[galeria prac]

kolaze hertowe

13.

28.01.2014 – konsultacje z artystą-plastykiem: Krzysztof Schodowski dla chętnych uczennic i uczniów ZSTiE.

2014 Krzyś schodowski w ZSTiE 28 I

12.

holocaust-szkola

27.01.2014 kol1

27.01.2014 z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu uczniowie klas IA, ID, IE, IIA, IIF, IIIB ZSTiE wzięli udział w projekcji dokumentalnego filmu poruszającego tematykę Żydów polskich w okresie międzywojennym. Etiuda filmowa zatytułowana „Twarze nieistniejącego miasta” została zrealizowana przez „Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie na podstawie 2700 zdjęć, które znaleziono w czasie remontu jednej z lubelskich kamienic. Film o życiu w międzywojennym Lublinie obejrzeliśmy dzięki uprzejmości lubelskiego Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Przed projekcją krótki wykład o kaliskich Żydach w czasie drugiej wojny wygłosiła Halina Marcinkowska, która jest ekspertem od tematyki żydowskiej w naszym mieście.

Zaprezentowany został  też program literacko-muzyczny przygotowany przez nauczycieli z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu [Beata Dąbrowska, Iza Fietkiewicz-Paszek, Aneta Kolańczyk, Jerzy Szukalski, Beata Wicenciak (Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka) oraz Jakub Karpisiewicz (uczeń 4 klasy ZSTiE) z akompaniamentem Ireny Piechoty przedstawili teksty Henryka Grybnberga, Tadeusza Petrykowskiego, Wandy Karczewskiej, a także Teresy Rudowicz (Anety Kolańczyk) i Izabeli Fietkiewicz-Paszek].

(o filmie)

Spotkanie odbyło się w Sali Studio kaliskiego CKiS-u.

strona imprezy

27.01.2014 kol2

[galeria zdjęć]

11.

15.01.2014 r. uczniowie klasy III C i III D ZSTiE odbyli wycieczkę po Kaliszu z przewodnikiem PTTK-u, Piotrem Sobolewskim. Głównym celem tej wycieczki była katedra p.w. św. Mikołaja oraz znajdujące się w niej witraże i polichromia autorstwa Włodzimierza Tetmajera. Oprócz katedry młodzież odbyła spacer wokół Rynku i weszła na wieżę kaliskiego ratusza. Solidna porcja historii naszego miasta, jego tradycji literackich, wielokulturowości, ale także wspomnienie tragicznego sierpnia 1914 roku (w tym roku przypada setna rocznica), miały na celu rozbudzenie zainteresowania uczniów miejscem, w którym żyją. Następnego dnia odbyły się warsztaty, podczas których młodzież miała nabytą wiedzę praktycznie zastosować opracowując trasę wycieczki dla turystów zwiedzających nasze miasto. [galeria zdjęć]

katedra ratusz

10.

13.01.2014 r. odbyło się pierwsze spotkanie redakcji nowopowstającej internetowej gazety młodzieżowej o roboczym tytule „Hyde Park”. Ma to być pismo młodzieżowe, redagowane przez młodzież kaliskich szkół i uczelni i adresowane do młodzieży, działające pod patronatem Łyżki Mleka. Siedzibą redakcji będzie ZSTiE. Pierwszy numer gazety planowany jest na marzec.

Redaktor naczelny – Michał Zakosztowicz
Zastępca redaktora naczelnego – Magda Kobyłka, Mateusz Pisula

Redaktor działu technicznego – Łukasz Adamski

Dział graficzny (podlegający pod szefa działu technicznego) – Daria Maciaszek, Dorota Król, Ewelina Molka

Współpraca: Marcin Rubach, Alan Gałęski

sam_0467 sam_0470

[spotkanie 20.01.2014, fot. Mateusz Pisula]

9.

19.12.2013 r. klasa IB ZSTiE wzięła udział w koncercie świątecznym Choinka w dźwięki ubrana odbywającego się w ramach cyklu „Lekcja z Filharmonią”.

Koncerty to edukacyjna zabawa, której towarzyszy poważna muzyka w wykonaniu  profesjonalnych muzyków, członków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej. Podczas koncertów młodzież docenia wagę i bogactwo dziedzictwa kulturowego, poszerza swoje horyzonty i obszar wiedzy, który pozornie wydaję się być mało interesujący. Koncerty wypełnią przeboje muzyki klasycznej, piosenki musicalowe oraz muzyka filmowa. Jako wiodąca instytucja muzyczna regionu, z wieloletnim doświadczeniem, zapewniamy wysoki poziom muzyczny prezentacji. Potencjał jaki daje orkiestra symfoniczna, koncertujące zespoły kameralne, soliści oraz bogaty i ciekawy repertuar stanowią wielkie atuty tych muzycznych spotkań. Na uwagę zasługuje też fakt, ze dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w filharmonii.

8.

16.12.2013 w klasie IE ZSTiE zostały przeprowadzone przez Anetę Kolańczyk warsztaty poetyckie „Porozmawiaj z poetą”. Głównym celem zajęć było zapoznanie z postacią i twórczością Wandy Karczewskiej, ale także tworzenie własnych tekstów „dialogujących” z  wybranym wierszem współczesnego poety.

k1 k2 k3

To ćwiczenie pozwoliło nie tylko na swobodne i twórcze podejście do współczesnej poezji, ale przede wszystkim sprawiło uczniom wiele radości i uświadomiło im, że poezja jest nie tylko dla wybrańców i wcale nie musi być nudna. [galeria prac]

7.

16.12.2013uczniowie klasy IIE ZSTiE wzięli udział w otwartej lekcji otwartej, prowadzonej przez dr. Macieja Michalskiego, Jana Bartczaka, dyrektora Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, oraz Jerzego Szukalskiego, dotyczącej holocaustu i wiersza Wandy Karczewskiej pt. „Rozmowa z rówieśnikiem z ulicy Widok 12” (podobna lekcja odbyła się w Gimnazjum nr 10 5 XII 2013)

zstie 16 XI 2013

Celem lekcji było zapoznanie z postacią Wandy Karczewskiej i jej twórczością, ale także uświadomienie młodzieży, co to jest mniejszość narodowa, omówienie działania mechanizmów między większością i mniejszością (np. dyskryminacja, wykluczenie, marginalizacja), próba refleksji nad własnymi postawami wobec wszelkiej „inności”. [link]

6.

uczniowie Gimnazjum nr 4  Gimnazjum nr 7 uczestniczyli w spotkaniach autorskich i warsztatach w oparciu o teksty Wandy Karczewskiej – zajęcia w ramach obchodów 100-lecia urodzin Wandy Karczewskiej prowadzili Leszek Żuliński i Dorota Ryst.

Gimnazjum 4 (10 XII 2013)  Gimnazjum 7 (10 XII 2013)

5.

10.12.2013 uczniowie klasy IB ZSTiE i uczennice ZSZ im. Zesłańców Sybiru uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Beatę Patrycję Klary, poetkę z Gorzowa Wielkopolskiego. Tematem warsztatów była twórczość Wandy Karczewskiej, a także personalizacja tekstu. To rodzaj zabawy z tekstem poetyckim, w której linearna literatura traci na wartości. Czytelnik ma nie tylko przeczytać wiersz – ale również zapisać go według własnego widzenia świata. Może rysować, tworzyć piktogramy, może narzucać swoją interpunkcję. Najważniejsza staje się wówczas jego kreatywność. Jego indywidualne widzenie tekstu.

ZSTiE (10 XII 2013)

Dla młodzieży takie działanie daje możliwość rozwoju wyobraźni; multiplikowania odczutych znaczeń; tworzenia indywidualnej wersji dzieła poetyckiego. Jest to również świetna zabawa językowa uruchomiająca pokłady szeroko rozumianej wyobraźni. [link]

4.

14.10.2013 ZSTiE był gospodarzem I Kaliskiego Konkursu Recytatorskiego Łyżki Mleka [pod hasłem: 100-lecie Urodzin Wandy Karczewskiej]. Zgłosiło się 57 uczestników z Kalisza i okolic. Uczeń klasy IVD, Jakub Karpisiewicz, zdobył II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Oprócz nagród rzeczowych i dyplomów, zwycięzcy prezentowali się również na III Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim im. W. Karczewskiej, który odbywał się 15 i 16 listopada w CKiS i zgromadził ponad 400 osobową publiczność z całej Polski, oraz na „imprezie urodzinowej” Wandy Karczewskiej. To ogromne wyróżnienie dla szkoły.

_DSC0206k

Uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury, któremu przewodniczyła aktorka filmowa i teatralna, Maria Broniewska-Pijanowska. [galeria zdjęć]

3.

16.10.2013 – lekcja muzealna w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, w której uczestniczyli uczniowie klas: IA, IB i ID ZSTiE. Pracownicy muzeum w specjalnie przygotowanych ćwiczeniach zapoznali młodzież z biografią Mickiewicza i z jego twórczością. [galeria zdjęć]

kolazkolaz1

kolaz2

2.

25.10.2013 klasa IB ZSTiE uczestniczyła w warsztatach literackich prowadzonych przez Weronikę Górską, poetkę i krytyka literackiego, doktorantkę Uniwersytetu Śląskiego. Młodzież miała możliwość posłuchać wierszy w autorskim wykonaniu oraz porozmawiać o współczesnej literaturze i jej kierunkach. Uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniu „Studium przedmiotu”, które miało na celu pobudzić wyobraźnię twórczą, poszerzyć zasób słownictwa i znaleźć niebanalne rozwiązanie literackie podczas opisywania zwykłego przedmiotu.

1.

09.2013 odbyły się warsztaty w oparciu o tekstu Juliana Tuwima pt. „Tomaszów” przeprowadzone przez Anetę Kolańczyk w klasach: IIIB, IIIC i IIID ZSTiE w związku z rokiem tuwimowskim. Młodzież na podstawie wiersza pisała własne teksty. Warsztaty pozwoliły zorientować się, że spory procent naszych uczniów ma rozwiniętą inteligencję językową i słuch poetycki. Wyłoniły one zwycięzcę w II Kaliskim Konkursu Literackim na Utwór Inspirowany Twórczością Juliana Tuwima [pod hasłem:  Rok Tuwima]. Uczeń klasy IIID, Mateusz Szczepański, zdobył w tym konkursie pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

DSC08578

Uczeń, wraz z innymi laureatami konkursu, wystąpił ze swoim tekstem na III Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim im. W. Karczewskiej (15-16 XI 2013). W konkursie wzięło udział 54 uczestników z Kalisza  i terenu byłego województwa kaliskiego.

kartka mateuszszczepanski

_________________________________________________________________________

Stygmat wykluczenia wynika bardzo często z braku odpowiednich narzędzi, z nieuświadomionych możliwości czy bardzo niskiej samooceny. Zły start rzadko kiedy pozwala nadrobić straty, zwłaszcza, że chętnych do wyścigu jest wielu, często lepiej wykształconych, bardziej obytych w świecie, bardziej przebojowych. Szkoła daje wiedzę, ale nie daje umiejętności radzenia sobie w życiu, nie uczy kindersztuby, nie rozwija kreatywności, nie stwarza możliwości rozwoju indywidualnej erudycji uczniów.

Program „Z kulturą przeciw wykluczeniu” ma pomóc młodzieży z obszarów wiejskich i z małych miasteczek oraz uczniom z rodzin ubogich i patologicznych w dostępie do szeroko rozumianej kultury, a u pozostałych wyrobić nawyk świadomego uczestnictwa w kulturze. Program rozpisany jest na 4 lata (2013-2017), czyli tyle, ile trwa nauka w technikum. Głównym celem programu jest stworzenie bogatej i ciekawej oferty kulturalnej dopasowanej do możliwości uczniów, a tym samym kształtowanie postawy świadomego uczestnictwa w kulturze.

A ponadto:

  1. Przekazanie uczniom podstawowej wiedzy na temat gatunków literackich i jej praktyczne zastosowanie.
  2. Doskonalenie umiejętności otwartego i efektywnego prezentowania własnego widzenia świata w sposób niebanalny i twórczy.
  3. Zdobycie praktycznych umiejętności prezentowania własnego zdania we właściwy sposób.
  4. Ograniczenie występowania barier komunikacyjnych poprzez stworzenie możliwości bezpośredniego kontaktu ze znanym i uznanym twórcą.
  5. Integracja klasy.