Antologia Łyżki Mleka 2018/2019
Copyright © by Bogdan Zdanowicz 2019
Zdjęcia z archiwów autorów (Izabela Fietkiewicz-Paszek, Danuta Gruchot,
Aleksandra Konieczny, Magdalena Rzepisko, Danuta i Jerzy Szukalski, Mieczysław
Zaremba, www.fotoderbiszewski.pl) oraz Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka
Mleka
Specjalne podziękowania zechce przyjąć AREK ŁUSZCZYK za zestaw zdjęć
festiwalowych
WSZYSTKIE OPUBLIKOWANE TEKSTY SĄ WŁASNOŚCIĄ ICH AUTORÓW
Redakcja i opracowanie graficzne: Izabela Fietkiewicz-Paszek & Bogdan Zdanowicz
Wstęp: Aleksandra Konieczny i Izabela Fietkiewicz-Paszek
Skład, łamanie: bezet@o2.pl
Druk: PRINT GROUP Sp. z o.o. – Szczecin
Wydawca: Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka
Kalisz – listopad 2019
Wydanie I, nakład: 200 egz.
ISBN 978-83-955596-0-0
Publikacja Almanachu jest realizowana w ramach projektu finansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Rok Łyżki Mleka
im prędzej biegnie czas, tym krótsza staje się ludzka pamięć
Stefan Zweig
Niedawno z pewnym niedowierzaniem uzmysłowiłyśmy sobie, jak wielkimi krokami zbliża się IX Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej. Od kilku lat rok trwa dla nas od listopada do listopada, od Festiwalu do Festiwalu. Czas zatem na krótkie reminiscencje łyżkowego roku.
Jeszcze przed ubiegłoroczną edycją Festiwalu, w listopadzie, w ramach cyklu zwiersz się z nami pod wieczór, spotkaliśmy się z poetą, eseistą i krytykiem literackim Piotrem Matywieckim.
VIII edycja Festiwalu opisana została dokładnie w tym almanachu, warto wśród wydarzeń wyróżnić premierę reedycji powieści Wandy Karczewskiej pt. Ludzie spod żagli (piątego tomu z naszej flagowej serii Powrót do Karczewskiej). Mamy nadzieję, że w kolejnych latach znajdziemy środki, żeby przypomnieć szerszej publiczności kolejne utwory Patronki Festiwalu.
Tuż po naszym listopadowym święcie – objęliśmy patronatem projekt muzyczny Piotra Józefiaka (Madkida) pn. WAVEPARK. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórców Regionalnych „Eka” organizowaliśmy Konkurs Poetycki im. Michała W. Gajdy, aby uczcić (i odtąd co roku przypominać) postać i twórczość Michała, naszego przyjaciela, członka Stowarzyszenia, niezwykłego człowieka i poety, który zmarł nagle 15 stycznia 2017 roku.
W grudniu częstowaliśmy kaliszan darmowymi egzemplarzami 2 tomów z cyklu Powrót do Karczewskiej. Gościnne drzwi uchylili: Centrum Informacji Turystycznej, Columbus Coffee, Piekarnia Pszenica & Żyto oraz Resto Cafe Piano Song, za co serdecznie dziękujemy.
W ciągu „naszego roku” kulturalnego w kolejnych spotkaniach autorskich w cyklu zwiersz się z nami pod wieczór gościliśmy Joannę Czeczott, Grażynę Jagielską, Marka Zagańczyka.
Rok 2019 rozpoczął się dla Łyżki 15 stycznia we Wrześni, wraz z finałem I Konkursu Poetyckiego im. Michała W. Gajdy.
W lutym prezentowaliśmy najnowsze książki naszej koleżanki ze Stowarzyszenia – Teresy Rudowicz/Anety Kolańczyk: In Tenebris (Zaułek Wydawniczy Pomyłka) i Takie sobie bajeczki (zilustrowaną przez Annę Sitę, a wydaną przez nasze Stowarzyszenie).
Trzy czerwcowe niedziele wypełniliśmy „Poezją na trawie” w parku przy Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, już drugi rok z rzędu włączając się w akcję plenerowego czytania wierszy. Na jednym ze nich gościła Maria Broniewska-Pijanowska, adoptowana córka Władysława Broniewskiego.
Ważnym punktem sezonu był cykl warsztatów literacko-plastycznych dla młodzieży kaliskich szkół średnich, prowadzonych w oparciu o publikację Pawła Łęczuka i Krzysztofa Micha ONE DAY in CALISIA (patronowaliśmy temu wydawnictwu kilka lat temu). Efekty starań uczniów będziemy mogli poznać podczas wernisażu, który otworzy tegoroczną edycję Festiwalu.
W związku z obchodzonym Rokiem Tadeusza Kulisiewicza ogłosiliśmy Ogólnopolski Konkurs Poetycki na Ekfrazę do wybranej pracy artysty. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w listopadzie podczas Festiwalu.
21 września – wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu – wzięliśmy udział „słowem i muzyką” w XVI Patronalnym Święcie Wielkopolskich Bibliotekarzy – świętego Wawrzyńca.
A sezon zakończyliśmy Benefisem na cześć odchodzącego na emeryturę Andrzeja Tylczyńskiego – zaprzyjaźnionego z Łyżką od lat poety, autora felietonów i opowiadań, twórcy i animatora kaliskiej kultury.
Przez cały rok wspierała nasze działania – organizacyjnie i artystycznie – młodzież z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych, za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczni. Kochani, bez Was to nie byłoby to!
Podziękowania chcemy też przekazać Dyrekcji i pracownikom Centrum Kultury i Sztuki, którzy od 9 lat obdarzają nas zaufaniem oraz udostępniają gościnne progi i profesjonalną obsługę imprez. Dziękujemy także Urzędowi Miasta Kalisza oraz Samorządowi Województwa Wielkopolskiego – bo nawet najlepszych pomysłów nie udałoby się zrealizować bez ich finansowego wsparcia.
Czas między Festiwalami upływa nam coraz szybciej, a za rok czeka nas jubileusz: X Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy mając nadzieję (ba! powiedzmy odważnie: mając pewność), że będzie to piękne spotkanie!
Aleksandra Konieczny i Izabela Fietkiewicz-Paszek